Rusia a ridicat restricţiile la exporturile de benzină

18 Nov. 2023, 09:19
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Nov. 2023, 09:19 // Actual //  bani.md

Rusia a ridicat restricţiile la exporturile de benzină, a anunţat vineri Ministerul Energiei, precizând că există un surplus de aprovizionare, în timp ce preţurile cu ridicata au scăzut, transmite agenția Reuters, citată de Agerpres.

Luna trecută, Guvernul de la Moscova informase că a ridicat embargoul referitor la exporturile de motorină livrate prin conducte petroliere spre porturi, eliminând practic cea mai mare parte a restricţiilor introduse la data de 21 septembrie.

Vineri, Ministerul Energiei a anunţat că restricţiile la exporturile de benzină ar putea fi reintroduse dacă va fi necesar, adăugând că stocurile de benzină au urcat la aproximativ două milioane tone metrice.

“În ultimele două luni, deşi s-au menţinut volumele ridicate de rafinare a ţiţeiului… saturarea pieţei interne a fost asigurată şi a fost creat un excedent de benzină. S-a luat decizia ridicării restricţiilor la exporturile de benzină”, a precizat Ministerul Energiei.

Motorina este cel mai important produs petrolier exportat de Rusia, cu livrări de aproximativ 35 de milioane de tone anul trecut, din care aproape trei sferturi au fost livrate via conducte petroliere. De asemenea, în anul 2022, Rusia a exportat şi 4,8 milioane de tone de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Feb. 2026, 13:30
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
03 Feb. 2026, 13:30 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Directorul ANRE, Alexei Taran, a declarat că metodologia de reglementare permite intervenții repetate asupra prețului gazelor naturale pe parcursul anului, în funcție de anumite evenimente și de evoluția cotațiilor internaționale.

Potrivit lui Taran, prețul mediu ponderat anual este un indicator-cheie în stabilirea tarifelor și poate fi ajustat dacă apar schimbări semnificative pe piață. „Dacă acum vorbim de un preț de 404 euro, iar ulterior acesta scade, de exemplu la 380 euro, atunci nu vom mai avea un preț mediu ponderat anual de 404 euro, ci unul mai mic. Atenție însă, acest mecanism se aplică pe întregul an”, a explicat el.

Directorul ANRE a precizat că eventualele diferențe acumulate într-o anumită perioadă, de exemplu între lunile ianuarie și aprilie, sunt compensate ulterior până la sfârșitul anului de reglementare. Scopul mecanismului este ca, la final, toate costurile să fie echilibrate. „Prețul mediu ponderat anual trebuie să asigure că, la început sau la sfârșit de perioadă, toate impozitele și costurile ies pe zero”, a subliniat Taran.

El a amintit că în anii 2022, 2023 și 2024 au existat câte trei-patru intervenții asupra prețurilor pe parcursul fiecărui an, ceea ce demonstrează flexibilitatea mecanismelor aplicate de agenție. În cazul unor variații semnificative ale cotațiilor internaționale ale gazelor naturale, furnizorul poate solicita ajustări, iar ANRE poate interveni inclusiv din oficiu pentru actualizarea tarifelor.

Declarațiile vin în contextul în care ANRE a aprobat, în ședința de astăzi, reducerea tarifului la gazele naturale pentru consumatorii casnici cu 13,8%, până la 14,43 lei pentru un metru cub de gaz.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!