Schimbări majore la BNM? Radu Marian: Lucrurile în raport cu guvernatorul BNM nu pot rămâne așa

21 Dec. 2023, 14:47
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Dec. 2023, 14:47 // Actual //  bani.md

Deputatul PAS, Radu Marian, a făcut declarații șocante în urma audierilor guvernatorului Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Octavian Armașu. Marian susține că conducerea BNM nu a luat măsuri pentru a proteja instituția de angajați implicați în susținerea intereselor beneficiarilor fraudei bancare, în special a grupului condus de Ilan Șor.

Printre acuzațiile aduse, Radu Marian menționează trei angajați ai BNM și foste cadre bancare, pe care îi consideră responsabili pentru facilitarea și protejarea intereselor grupului Șor în instanțele judecătorești.

  1. Ruslan Grate: Actualmente expert-consultant în departamentul sistemelor de plăți al BNM, Grate este acuzat că, în calitate de administrator special la Unibank, a fost implicat în mușamalizarea eliberării a 78 de milioane de lei către entitatea Fortex Opportunities LP, afiliată grupului Ilan Șor.
  2. Ion Ropot: Șef al direcției de rezoluție bancară la BNM și fost administrator special la Banca de Economii (BEM). Ropot este cercetat pentru presupusa sustragere de 10 milioane de dolari și 8 milioane de euro din plasamentele interbancare.
  3. Ion Sturzu: Fost viceguvernator BNM, a fost implicat în dosarul fraudei bancare. Desi cercetat pentru implicarea sa, Guvernatorul Armașu nu a întreprins acțiuni pentru revocarea sa din funcție conform legii.

De asemenea, deputatul aduce acuzații de pasivitate lichidatorilor BEM în cazul condamnării și ulterior achitării lui Veaceslav Platon. Acest fapt ar fi creat riscul prejudicierii intereselor statului cu aproximativ 1 miliard de lei.

Lichidatorii BNM la cele trei bănci, numiți de aceasta, sunt acuzați de neglijarea strategiilor de recuperare a activelor și de tărăgănarea investigațiilor, ceea ce a redus semnificativ șansele de recuperare a activelor fraudate.

Deputatul PAS afirmă că aceste constatări necesită acțiuni urgente și subliniază că situația legată de Guvernatorul BNM nu poate rămâne neschimbată. Discuții suplimentare vor fi purtate în cadrul fracțiunii pentru stabilirea acțiunilor viitoare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2025, 11:19
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Aug. 2025, 11:19 // Actual //  bani.md

Campania electorală și perioada electorală dinaintea alegerilor. Care este diferența? Codul Electoral definește clar ambele sintagme. Potrivit reglementărilor, campania electorală este perioada de activitate în care candidații desfășoară activități pentru a-i determina pe alegători să-și exprime voturile pentru ei. 

Perioada electorală reprezintă timpul cuprins între ziua când s-a stabilit data scrutinului și cea în care sunt confirmate rezultatele alegerilor, însă acest interval nu poate fi mai mare de 120 de zile. Data începerii perioadei electorale se stabilește prin hotărâre a Comisiei Electorale Centrale. 

Pentru alegerile parlamentare de pe 28 septembrie, perioada electorală a început pe 14 iulie. Până la începerea campaniei electorale, pe 29 august, vor fi desemnați și înregistrați candidații pentru funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova.  

Tot în perioada electorală se vor constitui organele electorale ierarhic inferioare, vor fi organizate instruiri pentru funcționarii electorali și alți subiecți electorali, vor fi desfășurate activități de informare pentru alegători, se vor actualiza listele electorale, se vor pregăti modelele buletinelor de vot și alte materiale necesare. 

Campania electorală va începe oficial pe 29 august.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII