Se scumpește pâinea?! Recolta de grâu uscată de secetă. Gherciu: Vom majora cantitatea în rezerva de stat

16 Iun. 2022, 16:57
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Iun. 2022, 16:57 // Actual //  bani.md

Recolta de grâu din anul 2022 este prognozată la 800 – 900 mii de tone față de 1,5 mil. de tone în anul 2021, a declarat ministrul Agriculturii, Viorel Gherciu în cadrul audierilor din Parlament.

Per total, vom avea o cantitate de grâu de grâu de circa 1 mil. de tone urmare și a cantității de 160 mii de tone din anul 2021.

Referindu-se la deblocarea exporturilor de cereale, Gherciu a spus că restricțiile ar putea fi ridicate doar după ce se va ști exact, la sfârșitul lunii august, recolta anului 2022.

„Noi înțelegem că agricultorii că au nevoie de bani, de aceea vom cumpăra o parte din grâu pentru a majora rezerva de stat. Consumul intern este de 660 mii de tone, iar 400 – 440 mii tone. ”, a punctat Gherciu.

Republica Moldova a interzis exportul de grâu după începerea conflictului din Ucraina pentru a asigura securitatea alimentară a țării. Fermierii se plâng că nu au bani pentru a începe recoltarea și au solicitat de nenumărate ori reluarea exporturilor de grâu.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

19 Mai 2025, 16:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2025, 16:24 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, Sergiu Harea, a participat la o întrevedere la nivel înalt cu Marta Kos, Comisara Europeană pentru Extindere, alături de conducerea Eurochambres și reprezentanți ai camerelor de comerț din țările candidate și potențial candidate la aderarea la Uniunea Europeană.

Întâlnirea s-a desfășurat în contextul intensificării dialogului privind extinderea UE și a vizat rolul strategic al camerelor de comerț în procesul de integrare europeană, cu accent pe sprijinirea mediului de afaceri, a întreprinderilor mici și mijlocii, și pe consolidarea cooperării economice între state.

În intervenția sa, Sergiu Harea a subliniat angajamentul activ al CCI a RM în susținerea IMM-urilor din Republica Moldova, promovarea reformelor economice și armonizarea cu standardele europene. Acesta a menționat implicarea în inițiative precum rețeaua Enterprise Europe Network și programul Erasmus pentru Tinerii Antreprenori, care facilitează integrarea antreprenorilor moldoveni în piața unică europeană.

Totodată, Harea a propus lansarea unui program dedicat schimbului de bune practici între camerele de comerț din țările candidate și cele din statele membre ale UE, în vederea accelerării procesului de convergență economică și instituțională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO