Situația de la stațiunile din România: „Ce se întâmplă acum pe litoral nu am mai văzut de 20 de ani”

19 Aug. 2021, 09:50
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
19 Aug. 2021, 09:50 // Actual //  MD Bani

Litoralul românesc nu a fost de o perioadă bună de timp atât de aglomerat. Cererea pentru unităţile de cazare este mult mai mare decât anul trecut, iar rezervările se fac în ultimul moment. Proprietarii de hoteluri se aşteaptă ca luna septembrie să fie mai bună decât cea din 2020.

Potrivit informațiilor, de la începutul pandemiei, lunile iulie şi august au fost cele mai bune pentru proprietarii de hoteluri, dar și pentru comercianții de pe litoralul românesc. În acest sezon, cererea este mult mai ridicată decât anul trecut.

Proprietarii de pe litoral spun că cererea a început să crească semnificativ în luna iulie și se menține la același nivel chiar și la sfârșit de sezon. De asemenea, există rezervări și pentru luna septembrie.

Aurelian Marin, proprietarul agenţiei de turism Paradis Tours şi al unor hoteluri de pe litoral, spune că cererea din acest an nu se compară cu ceea ce a fost anul trecut, astfel că are hoteluri care au înregistrat un grad mediu de ocupare de peste 99%, scrie Ziarul Financiar.

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 17:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2026, 17:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va anunța în următoarele două-trei zile dacă tarifele la energia electrică vor fi majorate sau nu. Declarația a fost făcută de directorul ANRE, Alexei Taran, care a precizat că instituția finalizează în prezent calculele privind toate componentele tarifare.

Potrivit lui Taran, pentru a stabili prețul final plătit de consumatori, regulatorul trebuie să analizeze mai întâi tarifele pentru serviciile din întreg lanțul energetic, inclusiv transportul și distribuția energiei electrice.

„Solicitările au venit de la mai mulți operatori – de la operatorul sistemului de transport, operatorii sistemului de distribuție și de la furnizori. Pentru a afla prețul final de furnizare, trebuie mai întâi să calculăm pe rând tarifele pentru serviciile de transport și distribuție, iar ulterior putem decide tariful final pentru furnizorii cu obligație de serviciu universal”, a explicat directorul ANRE.

El a precizat că instituția se află în etapa finală a calculelor și că rezultatele vor fi făcute publice în curând.

„La moment suntem în proces de finalizare a calculelor. Cred că în următoarele două-trei zile le vom definitiva și le vom publica pe site-ul agenției. Deocamdată este prea devreme să spunem cu cât vor fluctua tarifele, pentru că nu am finalizat toate calculele”, a declarat Taran.

Directorul ANRE a mai spus că doar după stabilirea tarifelor pentru transportul energiei și a componentei de distribuție pentru anul 2026 va putea fi calculat prețul final de furnizare.

La 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!