(STUDIU) A scăzut numărul tinerilor depresivi cu 10% față de perioada dinaintea pandemiei. Ce i-a ajutat

17 Mai 2021, 16:32
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
17 Mai 2021, 16:32 // Oameni şi Idei //  MD Bani

O analiză făcută în SUA arată că cei din Generaţia Z s-au echilibrat în pandemie, scrie Aleph News.

Potrivit studiului realizat în SUA, numărul tinerilor depresivi a scăzut cu 10% faţă de perioada de dinaintea pandemiei.

În același timp a crescut nefericirea și nemulțumirea față de viață în general. Acestea au crescut în pandemie, dar nu considerabil. În schimb, participanții la studiu nu s-au mai simțit la fel de singuri. Dacă în 2018, 29% sufereau de asta, anul trecut procentul a scăzut la 22%. O diferență și mai mare este în cazul celor s-au simțit deprimați. În 2018, erau 27%, iar în 2020, în plină pandemie, 20%.

Potrivit autorului principal, mai mult timp petrecut cu familia a ajutat Genrația Z să se echilibreze. Un al motiv este somnul, care e crucial în sănătatea mentală. Fără să facă drumul până la școală și fără activitățile extracurriculare, elevii au dormit mai mult și asta i-a ajutat.

 

30 Iul. 2026, 16:47
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
30 Iul. 2026, 16:47 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Omul de afaceri Veaceslav Platon contestă în instanță extrădarea sa din Marea Britanie în Republica Moldova, susținând că dosarele penale intentate pe numele său au un caracter politic. Declarațiile au fost făcute în cadrul audierilor desfășurate la Tribunalul Westminster Magistrates din Londra, scrie Reuters.

Platon, în vârstă de 53 de ani, a fost arestat în capitala britanică anul trecut, după ce autoritățile moldovene au solicitat extrădarea sa. Procurorii îl acuză că ar fi participat la o schemă de spălare de bani prin care, între 2010 și 2014, ar fi fost transferate aproximativ 22 de miliarde de dolari din Rusia prin intermediul sistemului bancar moldovenesc, precum și de alte infracțiuni.

Potrivit acuzării, Platon ar fi făcut parte dintr-o rețea care utiliza conturi deschise la Moldindconbank, instituție financiară în care acesta deținea acțiuni. Procurorii susțin că fondurile erau prezentate drept plăți comerciale sau împrumuturi legitime, însă rambursarea acestora era blocată intenționat, iar ulterior erau inițiate procese în instanță pentru a conferi aparență de legalitate transferurilor.

În fața instanței britanice, Veaceslav Platon a declarat că dosarele penale împotriva sa urmăresc eliminarea sa ca adversar politic și confiscarea participațiilor pe care le-ar fi deținut la Moldindconbank și Moldova Agroindbank.

„Am fost proprietarul acțiunilor celor mai mari două bănci din țară și al trei dintre cele mai mari companii de asigurări. Nu exista o persoană mai influentă în domeniul economic și financiar decât mine, iar ea m-a perceput ca pe o amenințare”, a afirmat Platon, referindu-se la președinta Maia Sandu.

Acesta a mai declarat că intenționa să sprijine parcursul proeuropean al Republicii Moldova, însă a susținut că Maia Sandu ar fi adoptat încă de la început o poziție potrivit căreia doar ea reprezintă „binele pentru țară”.

Autoritățile moldovene resping însă aceste acuzații. În documentele depuse la dosar, reprezentanții Republicii Moldova susțin că procedurile penale nu au motivație politică, ci se bazează pe probe cu presupuse activități infracționale.

„Urmăririle penale împotriva lui Veaceslav Platon nu sunt motivate politic. Ele se bazează pe dovezi ale unor infracțiuni care au dus la formularea unor acuzații întemeiate”, se arată în poziția autorităților moldovene prezentată instanței.

Audierile cu privire la cererea de extrădare vor continua pe parcursul lunii august și vor fi reluate în noiembrie. Instanța britanică urmează să pronunțe o decizie la o dată ulterioară.