ANRE a publicat proiectul de decizie privind reducerea tarifelor la gazele naturale, document care urmează să fie supus aprobării în ședința din 3 februarie.
Potrivit proiectului, consumatorii casnici ar urma să achite un tarif de 14,43 lei pentru un metru cub de gaz, cu TVA inclus, față de 16,74 lei/m³, cât este tariful în vigoare în prezent sau cu 13,8% mai puțin. Astfel, reducerea propusă depășește 2 lei per metru cub, ceea ce ar urma să se reflecte direct în facturile populației.

Decizia ANRE vine în condițiile în care Energocom a solicitat un tarif mai mare, de 15,25 lei/m³, însă autoritatea de reglementare a optat pentru un nivel mai redus, în urma evaluării costurilor și a parametrilor economici incluși în calculele tarifare.
