Transportare organizată a alegătorilor și votare nejustificată în grup! Ce încălcări a mai depistat Promo-LEX

05 Nov. 2023, 14:44
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Nov. 2023, 14:44 // Actual //  bani.md

În cadrul procesului electoral din Republica Moldova, organizația Promo-LEX a raportat un număr semnificativ de incidente din cele 659 de semnalări până la ora 14:00, dintre care 314 au fost prelucrate și catalogate cu statut de incident.

Până la ora menționată, lista incidentelor raportate include următoarele aspecte:

37 cazuri de întrerupere a procesului de filmare a operațiunilor electorale pe durata zilei de votare.

11 cazuri de agitație electorală în perimetrul de 100 de metri și/sau în incinta secțiilor de votare pentru a influența alegătorii.

22 cazuri de deficiențe în listele electorale, precum discrepanțe de adrese, alegători decedați sau semnături în locul altor persoane.

21 cazuri de deficiențe în funcționarea sistemului informațional automatizat pentru alegeri.

15 cazuri de prezență nejustificată a persoanelor neautorizate în incinta secțiilor de votare sau în raza de 100 de metri.

9 cazuri de prezență a materialelor de publicitate, afișaje sau panouri electorale în raza secțiilor de votare (100 de metri de la localul secției).

45 cazuri de încălcare a secretului votului, inclusiv fotografierea buletinelor de vot.

4 cazuri de transportare organizată a alegătorilor.

6 cazuri în care urnele de vot nu au fost sigilate conform procedurilor legale sau s-au rupt, deteriorat sau lipsit de sigilii.

60 cazuri de votare nejustificată în grup.

19 cazuri referitoare la situații problematice privind utilizarea buletinelor de vot împotriva procedurilor.

2 cazuri de întrerupere sau suspendare nejustificată a procesului de votare în secțiile de votare.

1 caz legat de buletinele de vot și păstrarea acestora într-un loc sigur.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Mai 2025, 16:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2025, 16:24 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, Sergiu Harea, a participat la o întrevedere la nivel înalt cu Marta Kos, Comisara Europeană pentru Extindere, alături de conducerea Eurochambres și reprezentanți ai camerelor de comerț din țările candidate și potențial candidate la aderarea la Uniunea Europeană.

Întâlnirea s-a desfășurat în contextul intensificării dialogului privind extinderea UE și a vizat rolul strategic al camerelor de comerț în procesul de integrare europeană, cu accent pe sprijinirea mediului de afaceri, a întreprinderilor mici și mijlocii, și pe consolidarea cooperării economice între state.

În intervenția sa, Sergiu Harea a subliniat angajamentul activ al CCI a RM în susținerea IMM-urilor din Republica Moldova, promovarea reformelor economice și armonizarea cu standardele europene. Acesta a menționat implicarea în inițiative precum rețeaua Enterprise Europe Network și programul Erasmus pentru Tinerii Antreprenori, care facilitează integrarea antreprenorilor moldoveni în piața unică europeană.

Totodată, Harea a propus lansarea unui program dedicat schimbului de bune practici între camerele de comerț din țările candidate și cele din statele membre ale UE, în vederea accelerării procesului de convergență economică și instituțională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO