Trei, reținuți în dosarul fostei Direcții misiuni speciale a MAI. Sunt învinuiți și de „delapidarea averii statului”

05 Iul. 2021, 11:55
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
05 Iul. 2021, 11:55 // Actual //  MD Bani
Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale de comun cu Serviciul de Informații și Securitate au descins, în această dimineață, cu percheziții la domiciliile, în birourile de serviciu și automobilele mai multor persoane.
Acțiunile procesuale vizează activitatea angajaților fostei Direcții nr.5 din cadrul INI al IGP al MAI, acțiunile cărora sunt cercetate prin prisma a cinci componențe de infracțiuni: „abuz de serviciu”, „delapidarea averii statului”, „trecerea ilegală a frontierei de stat”, „divulgarea secretului de stat” și ”fals în acte publice”.
În rezultatul acțiunilor de urmărire penală, acum câteva minute au fost reținute 3 persoane: șeful Inspectoratului de Politie al mun.Bălți, un inspector din cadrul Poliției de Frontieră și președintele Asociației FEA.
Urmărirea penală este în plină desfășurare iar Procuratura va reveni cu detalii pe parcurs.

Realitatea Live

25 Nov. 2025, 12:58
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Nov. 2025, 12:58 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Capacitatea de transport a gazelor naturale pe „Ruta 1” – coridorul care aduce gaze, inclusiv de origine americană, din Grecia, prin Bulgaria, România și Republica Moldova către Ucraina – a fost rezervată ieri, 24 noiembrie, la un nivel-record pentru luna decembrie 2025. Potrivit Ministerului Energiei, licitația a stabilit o rezervare totală de aproximativ 1,3 milioane metri cubi pe zi, dublu față de luna octombrie, când traderii au rezervat și utilizat 0,65 milioane m³/zi.

Ministerul precizează că interesul pentru această rută crește constant. Dacă în lunile de vară capacitatea era utilizată modest – între 0,15 și 0,4 milioane m³/zi – în ultimele luni numărul companiilor implicate s-a triplat. Trei traderi internaționali, toți membri ai organizației Energy Traders Europe, au rezervat capacitate pentru luna decembrie. În perioada estivală, produsul fusese utilizat de un singur trader, iar în lunile octombrie și noiembrie numărul acestora a crescut la trei.

Potrivit, Ministerului Energiei, creșterea rezervărilor confirmă atractivitatea strategică a „Rutei 1”, care permite livrări de gaze non-rusești spre piața ucraineană, inclusiv către depozitele de înmagazinare subterană.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII