Un cerc restrâns de apropiaţi şi prieteni ai lui Orban deţine aproape 4 miliarde euro în fonduri de private equity

25 Iul. 2024, 10:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
25 Iul. 2024, 10:41 // Bani și Afaceri //  bani.md

Despre premierul Ungariei Viktor Orban, la fel ca despre preşedintele Rusiei Vladimir Putin, se spune că are o avere uriaşă, dar nu la vedere pentru că este ascunsă în spatele altuia.

De asemenea, despre afacerile familiei Orban se spune că au în faţă un paravan de oameni de afaceri, cel mai cunoscut fiind miliardarul Lorinc Mészáros. O investigaţie jurnalistică a găsit că cercul de apropiaţi ai premierului a acumulat active cu o valoare echivalentă cu 4 miliarde de euro.

Investigaţia realizată pe baza rapoartelor financiare aferente anului trecut oferă acum o imagine despre averea imensă din jurul familiei Orban şi din cercul său de prieteni, care cuprinde personaje precum Lorinc Mészáros, László Szíjj, István Tiborcz şi Ádám Matolcsy, primul, care cu ajutorul statului şi-a construit una dintre cele mai mari bănci din Ungaria şi conduce mai multe companii expansive şi considerate strategice, fiind considerat frontman-ul afacerilor familiei Orban, iar ultimul fiind fiul guvernatorului băncii centrale, cândva un aliat de nădejde al premierului şi sub ghidajul căruia banca centrală a acumulat active imobiliare semnificative. István Tiborcz este ginerele premierului şi deţine afaceri bancare, şi acestea în expansiune.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

10 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
10 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Deputatul Ion Chicu avertizează că procesul recent de reevaluare a bunurilor imobiliare poate duce la o creștere semnificativă a impozitului pe proprietate achitat anual de cetățeni, în condițiile în care valoarea cadastrală a locuințelor a crescut de 3–4 ori.

Potrivit lui Chicu, impozitul pe bunurile imobiliare se calculează ca procent din valoarea locuinței, iar majorarea valorii cadastrale va duce automat la sume mai mari de plată. „Dacă valoarea a crescut de patru ori, respectiv și impozitul anual va crește”, a declarat deputatul.

Ion Chicu a explicat că articolul 280 din Codul fiscal prevede în prezent o cotă minimă obligatorie de 0,05%, pe care autoritățile publice locale nu o pot coborî, chiar dacă anterior aplicau cote mai mici. Drept exemplu, el a menționat municipiul Chișinău, unde timp de mai mulți ani impozitul pe bunurile imobiliare a fost de 0,01%.

„Dacă valoarea imobilului a crescut de patru ori, iar autoritățile locale sunt obligate să aplice minimum 0,05%, atunci chiar și în cea mai favorabilă variantă suma impozitului se dublează”, a subliniat Chicu.

În acest context, deputații Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei, din cadrul fracțiunii Alternativa, au înregistrat un proiect de modificare a Codului fiscal, care prevede eliminarea pragului minim al cotei de impozitare. Inițiativa urmărește să ofere autorităților publice locale libertatea de a stabili cote mai mici și să evite transferarea responsabilității politice asupra acestora.

„Scopul nostru este ca cetățenii să nu ajungă să plătească un impozit dublu pentru o locuință care, în realitate, nu s-a scumpit. Aceasta este esența inițiativei”, a declarat Ion Chicu.

Între timp, directorul general al Agenția Geodezie, Cartografie și Cadastru, Ivan Danii, a declarat săptămâna trecută, că la doar o săptămână de la lansarea rezultatelor evaluării și reevaluării bunurilor imobile, au fost depuse deja circa 900 de contestații de către cetățeni.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!