Un gigant în telecomunicație se chinuie să lanseze tehnologia 5G

24 Apr. 2024, 16:18
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
24 Apr. 2024, 16:18 // Actual //  bani.md

Orange Moldova anunță planurile sale de a testa tehnologia 5G în curând, în parteneriat cu furnizorii de echipamente și specialiștii Orange Group. În acest sens, compania a solicitat o licență tehnică pentru utilizarea frecvențelor necesare, deschizând astfel calea către testarea experienței reale 5G pentru utilizatori.

Potrivit reprezentanților Orange, tehnologia 5G reprezintă o soluție inovatoare și avansată în domeniul comunicațiilor mobile, oferind viteze extrem de mari și o latență redusă, ceea ce va conduce la o experiență online semnificativ îmbunătățită pentru utilizatori.

Este important de menționat că în 2019, Orange Moldova a realizat primele teste ale tehnologiei 5G în Republica Moldova. Atunci, reprezentanții grupului au anunțat că introducerea acestei noi tehnologii este planificată pentru anul 2020. Cu această nouă inițiativă de testare, Orange Moldova confirmă angajamentul său față de inovație și progres în domeniul comunicațiilor mobile în Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

10 Ian. 2026, 17:08
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Ian. 2026, 17:08 // Actual //  bani.md

Moldova se mândrește cu numeroase recorduri mondiale Guinness, atrăgând atenția lumii prin realizări unice în domeniul vinurilor, artei și culturii. Cea mai cunoscută este crama Mileștii Mici, care deține cea mai mare colecție de vinuri din lume: peste 1,5 milioane de sticle depozitate în 55 km de tuneluri subterane de calcar.

Tot în top, crama Cricova impresionează cu cea mai mare cramă subterană, întinzându-se pe 120 km de tuneluri.

Recordurile nu se opresc la vinuri. Petru Costin a stabilit un Guinness pentru cea mai mare colecție de potcoave, crescând-o de la 3.200 la peste 15.000 de piese.

Olga Buianovscaia a creat cel mai mare balon de săpun, iar Ludmila Cuptor a realizat cea mai mare pictură în apă (Ebru Art) în 2025, proiect sprijinit de Primăria Chișinău.

Moldova a impresionat și prin cifre surprinzătoare: cel mai mare consum de mere pe cap de locuitor și cea mai mare concentrație de bancomate automate.

Alte realizări includ Muzeul Băuturilor Tărice, cea mai mare clădire din lume în formă de sticlă, și somelierul Daniel Frumușachi, care a obținut și el un record Guinness, inspirând noi talente locale.

Aceste performanțe arată că Moldova nu este doar o țară mică în inima Europei, ci și un lider surprinzător în realizări culturale și gastronomice la nivel mondial.