Va reveni Moldova la energia ieftină de la MGRES? Buzatu: Pâine la 16 copeici și salam la o rublă nu vor mai fi

09 Ian. 2026, 12:04
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
09 Ian. 2026, 12:04 // Slider //  bani.md

Republica Moldova nu va reveni la energia electrică ieftină livrată anterior de Centrala Termoelectrică Moldovenească (MGRES), iar realitatea pieței energetice este una diferită de percepțiile nostalgice din trecut. Declarația a fost făcută de directorul general interimar al Energocom, Eugeniu Buzatu, în cadrul emisiunii „Rezoomat” de la RealitateaTV.

„Noi din ianuarie 2025 nu mai achiziționăm energie electrică de la MGRES. Cu considerația și respectul față de cetățenii ăștia (nostalgici – n.r.), dar pâine la 16 copeici și salam la o rublă, eu nu cred că o să mai fie. Trebuie să ne uităm real, cu cuget”, a declarat Eugeniu Buzatu.

Buzatu a explicat că prețurile din trecut nu reflectau realitățile economice.

„Prețul unui megawatt pe care-l obținusem noi atunci la MGRES, care era de 66 de dolari, este un preț mult sub piață, în special cu randamentul de lucru al centralei de la Cuciurgan, care are un randament după mine destul de învechit, mă rog, centrala este moral învechită”.

18 Apr. 2026, 12:11
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Apr. 2026, 12:11 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Volumul depozitelor noi atrase în Republica Moldova a ajuns la 27,254 miliarde de lei în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Aproape 70% din sumă provine de la mediul de afaceri, în timp ce populația a contribuit cu circa 30%.

Companiile au plasat majoritatea banilor în depozite la vedere. Astfel, depozitele în lei ale mediului de afaceri au însumat aproape 14,9 miliarde de lei, la o dobândă medie de 2,47%, iar cele în valută peste 3,2 miliarde de lei, la doar 0,96%. Depozitele la termen ale firmelor au fost semnificativ mai mici aproximativ 666 milioane de lei în moneda națională și 213 milioane în valută, însă cu dobânzi mai ridicate, de până la 4,59% în lei.

Pe segmentul populației, depozitele la vedere au totalizat circa 5,4 miliarde de lei în lei și 74 milioane în valută, cu dobânzi sub 1%. În schimb, depozitele la termen au ajuns la peste 2 miliarde de lei în moneda națională, remunerate cu o rată medie de 5,48%, și aproape 700 milioane în valută, la 1,28%.

Datele mai arată că cele mai atractive pentru persoane fizice rămân depozitele pe termene medii și lungi, unde dobânzile depășesc 5,5% în lei. În același timp, pentru companii, lichiditatea imediată primează, ceea ce explică ponderea mare a depozitelor la vedere, chiar dacă acestea sunt mai slab remunerate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!