Veste bună pentru utilizatorii Android. Clubhouse se va lansa în mai

15 Apr. 2021, 15:35
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
15 Apr. 2021, 15:35 // Au Bani //  MD Bani

Rețeaua socială Clubhouse este încă disponibilă numai pentru utilizatorii iOS, în timp ce doar versiunile neoficiale sunt disponibile pentru Android (din cauza cărora unele conturi sunt blocate). Acum a devenit cunoscut în cele din urmă când va fi lansată versiunea oficială a acestei platforme – deși nu chiar un anunț oficial. Dacă totul va merge conform planului atunci Clubhouse pentru Android va fi disponibilă în luna mai.

Dezvoltatorul Clubhouse a postat pe Twitter capturi de ecran ale versiunii Android a aplicației la care lucrează. Insider Morgan Evetts a citat acest tweet, menționând că data aproximativă a lansării este luna mai a acestui an.
Este demn de remarcat faptul că problemele de dezvoltare pot duce la întârzieri – dar, într-un fel sau altul, avem șansa să vedem lansarea Clubhouse pentru Android înainte de sfârșitul primăverii.

Realitatea Live

14 Ian. 2026, 21:25
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
14 Ian. 2026, 21:25 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministerul Finanțelor pregătește un nou mecanism de impozitare a coletelor comandate din străinătate, care va înlocui procedurile vamale clasice cu un sistem simplificat de taxare direct la momentul plății online. Anunțul a fost făcut de ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, în cadrul emisiunii de la TVR Moldova.

Potrivit ministrului, autoritățile au renunțat la ideea introducerii unor taxe vamale clasice pentru coletele mici, pentru a evita birocrația și costurile administrative ridicate. În schimb, Moldova va aplica un model similar celui folosit în mai multe state europene, inclusiv România, bazat pe o taxă fixă per colet, adăugată la TVA.
„Nu vrem să complicăm matematica și nici să transformăm asta într-o procedură vamală. Vom avea TVA din valoare și o taxă fixă pe colet, care să acopere și cheltuielile de procesare”, a explicat Gavriliță.

Conform formulei prezentate, fiecare colet va fi impozitat cu TVA aplicat la valoarea declarată a produsului, la care se va adăuga o taxă minimă de procesare de 20 de lei per colet, echivalentul a aproximativ 3 euro, cu un prag orientativ de până la 60 de lei pentru coletele mai mari sau mai complexe.

Ministrul a subliniat că scopul reformei nu este de a descuraja comerțul online, ci de a introduce un mecanism echitabil și predictibil, care să nu creeze disconfort major pentru cetățeni, dar să asigure colectarea corectă a taxelor la buget.

Un element-cheie al reformei este digitalizarea procesului: în următoarele luni, platformele internaționale de comerț electronic vor fi integrate într-un sistem prin care taxele vor fi reținute automat la momentul plății, iar sumele vor fi transferate direct către bugetul Republicii Moldova. Astfel, cumpărătorii nu vor mai trebui să achite nimic suplimentar la livrare sau să interacționeze cu vama.

„Ideea este ca cetățeanul să plătească un preț corect încă din magazinul online, iar toate taxele să fie transferate automat la buget. După asta, coletul vine direct la ușă, fără alte griji”, a precizat Gavriliță.

Noul sistem ar urma să devină funcțional după ce un număr suficient de platforme va fi conectat la sistemul fiscal moldovenesc, termenul orientativ indicat fiind în următoarele câteva luni, dar nu mai devreme de 1 iulie.