Victor Chironda nu va mai călca pragul Primăriei Chișinău în calitate de viceprimar! Acesta a fost DEMIS de CMC

02 Iul. 2021, 16:21
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
02 Iul. 2021, 16:21 // Actual //  MD Bani

Consilierii municipali au pus punct în scandalul iscat la Primărie între viceprimarul Victor Chironda și primarul general, Ion Ceban. În cadrul ședinței de astăzi a CMC, 28 consilieri au votat pro demisia lui Chironda, scrie Realitatea.md.

Este vorba despre consilierii PSRM, PP „ȘOR” și alți, în timp ce aleșii locali de la PAS, PPDA și Forța Nouă au părăsit sala înainte de vot.

La ședință a fost prezent atât Victor Chironda, cât și edilul Capitalei, Ion Ceban.

„Am dat termeni, am tot amânat, însă rezultatul nu a fost bun. Am venit să spun astăzi despre nereușitele unui membru din echipa de la Primărie. Nu am solicitat nimic altceva decât să-și facă munca. Victor, bărbătește era să fie dacă îți depuneai demisia! Solicit demisia viceprimarului”, a declarat Ceban.

Eliberarea din funcție a lui Chironda nu s-a lăsat fără scandal la CMC. Consilierii PAS au acuzat primarul general că demisia viceprimarului este ilegală, însă convenabilă unora, după ce Chironda a scos la iveală mai multe nereguli cu privire la demolarea Hotelului Național.

Chironda a ținut, ulterior, un discurs la tribuna principală a CMC.

„Am o altă viziune despre cum trebuie să lucreze Primăria municipiului Chișinău. Mulțumesc tuturor pentru susținere”, a declarat Victor Chironda.

Amintim că, anterior, într-o conferință de presă, primarul general al Capitalei, Ion Ceban, a cerut demisia viceprimarul Victor Chironda. În cazul în care acesta nu își va prezenta demisia de bună voie, atunci edilul va iniția toate procedurile legale privind demiterea, a mai anunțat acesta.

Potrivit lui Ceban, Victor Chironda ar fi adus acuzații nefondate în adresa primarului și în adresa multor angajați din primărie. Niște vorbe nefondate, regret că l-am invitat în echipă, mai spune edilul.

Realitatea.md amintește că viceprimarul Victor Chironda s-a pomenit într-un scandal de proporții după ce în lipsa motivată a acestuia de la locul de muncă, a fost autorizată demolarea Hotelului Național din Capitală.

De partea cealaltă, Chironda se opune demolării din considerentul că nu au foste efectuate studii pentru a măsura impactul care urmează să-l aibă construcția asupra  zonei.

 

Realitatea Live

16 Aug. 2025, 13:25
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Aug. 2025, 13:25 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a decis să nu introducă, deocamdată, noi sancțiuni împotriva Rusiei și a partenerilor săi comerciali, după întrevederea avută cu liderul de la Kremlin, Vladimir Putin.

„Având în vedere ce s-a întâmplat astăzi, cred că nu este nevoie să mă gândesc la asta acum. Poate peste două-trei săptămâni, dar în prezent nu avem nevoie să luăm o astfel de decizie”, a declarat Trump pentru Fox News.

Liderul american a subliniat că discuțiile cu Putin au fost „foarte bune” și le-a descris drept „o întâlnire caldă”. „Cred că suntem foarte aproape de un acord”, a adăugat el, precizând că președintele rus nu doar că sprijină ideea păcii în Ucraina, dar „vrea ca aceasta să se întâmple”.

Trump a afirmat că acum încetarea focului și soluționarea pașnică depind de președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, căruia i-a recomandat să încheie o înțelegere cu Moscova.

Anterior întrevederii cu Putin, Trump avertizase că, în cazul în care Rusia va refuza să oprească războiul din Ucraina, vor urma „consecințe foarte serioase”. Totodată, el a sugerat că, în cazul unui progres real al negocierilor, ar putea fi organizată o reuniune trilaterală cu participarea lui Zelenski.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII