(VIDEO) PAS are de astăzi un nou deputat. Curtea Constituțională a validat mandatul parlamentarului

14 Sept. 2021, 10:16
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
14 Sept. 2021, 10:16 // Actual //  MD Bani

Fracțiunea parlamentară a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) are de astăzi un nou deputat în Parlament, Viorel Barda, după ce astăzi Curtea Constituțională (CCM) a validat mandatul alesului supleant pe lista PAS, scrie Realitatea.md.

Viorel Barda a ajuns deputat, ca rezultat al renunțării Zinaidei Popa la mandatul de parlamentară, pentru că a ales să rămână consilieră în cadrul Consiliului Municipal Chișinău (CCM).

În cadrul ședinței CCM, transmisă live pe Rlive.md, Viorel Barda a declarat că nu are interdicții de a ocupa acest mandat, nu are conflicte de interese nesoluționate și nici nu a avut antecedente penală, care ar putea să-i restrângă dreptul de a accede în noua funcție.

Viorel Barda este de profesie jurist și în prezent este șeful Direcției generale pentru administrarea clădirilor Guvernului (DGACG). În ultimii doi ani, acesta a indicat un salariu de 81 339 de lei, primiți de la DGACG. Acesta mai indică faptul că, păstrează pe un cont bancar 33 400 de euro, bani pe care spune că i-a primit drept donație.

Amintim că, la 24 august, Parlamentul a luat act de demisia Zinaidei Popa. Ulterior, CEC a validat mandatul lui Viorel Barda, care potrivit listei candidaților supleanți ai PAS este următorul ce urmează să ocupe mandatul declarat vacant de fracțiunea parlamentară a PAS.

Realitatea Live

01 Dec. 2025, 18:39
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
01 Dec. 2025, 18:39 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Ministrul Economiei, Eugeniu Osmochescu, a respins ideea introducerii unei cote obligatorii de 50% pentru produsele autohtone pe rafturile magazinelor, declarând la Radio Moldova că o astfel de măsură ar încălca atât regulile economiei de piață, cât și normele internaționale.

Potrivit ministrului, impunerea unei limite minime pentru marfa produsă în Republica Moldova nu ar fi compatibilă cu angajamentele comerciale ale țării și ar contraveni celor mai bune practici europene.

„Nu este corect, nu este o regulă a unei economii de piață, nu este corect conform reglementărilor internaționale și celor mai bune practici. Limitarea nu este posibilă din punct de vedere juridic”, a subliniat Osmochescu.

În locul unei cotări obligatorii, ministrul propune soluții alternative pentru susținerea producătorilor locali: programe de marketing, etichetare clară și campanii care evidențiază produsele fabricate în Republica Moldova direct pe rafturile magazinelor.

„Putem avea programe de marketing în rafturi, unde sunt identificate produsele din Republica Moldova și sunt promovate cu sprijinul statului. Putem stimula consumul local, dar nu putem impune cote obligatorii”, a declarat ministrul.

În 2021, toate magazinele din Republica Moldova erau obligate să aibă pe rafturi cel puţin 50 de produse agroalimentare autohtone, însă ulterior prevederea a fost abrogată.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII