Andrei Spînu anunță demiteri la Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Cine sunt vizați?

05 Nov. 2021, 07:36
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
05 Nov. 2021, 07:36 // Actual //  MD Bani

Vicepremierul, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, a anunțat că vor urma mai multe demiteri în cadrul instituțiilor subordonate Ministerului, informează Realitatea.md.

Motivul invocat este lipsa de încredere în unii angajați, îndeosebi în perioada când Ministerul este supus unui test de obținere a încrederii populației.

„Urmează demisii în energetică, inclusiv în domeniul transporturilor și la construcția drumurilor, dacă se va dovedi că ceva nu merge cum trebuie”, a menționat Andrei Spînu în cadrul emisiunii Cutia Neagră de la TV8.

Realitatea.md amintește că noul Guvern condus de Natalia Gavrilița a fost învestit în funcție la începutul lunii august. Atunci, Cabinetul de Miniștri a anunțat un șir de remanieri în diverse instituții subordonate guvernamental.

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 17:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Ian. 2026, 17:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că prima tranșă de 270 de milioane de euro din pachetul de asistență financiară promis de Uniunea Europeană nu a fost cheltuită prin bugetul de stat, ci a fost direcționată către proiecte și instituții care implementează programe în beneficiul Republica Moldova.

Întrebat în ce scopuri au fost utilizați banii, ministrul a precizat că este vorba, în principal, de granturi destinate studiilor, pregătirilor și proiectelor, care nu sunt reflectate ca cheltuieli directe în bugetul de stat. „Ele nu vin direct în buget. Vin în beneficiul țării, dar prin instituțiile care implementează proiecte”, a explicat Gavriliță.

Șeful de la Finanțe a menționat că nu deține toate detaliile tehnice privind distribuirea fondurilor, însă a subliniat că informațiile complete pot fi furnizate de instituțiile responsabile, inclusiv la solicitarea Parlamentul Republicii Moldova. „Colegiile au pregătirea necesară și vor oferi detalii atunci când acestea vor fi cerute”, a adăugat ministrul.

Potrivit lui Gavriliță, prima tranșă de 270 de milioane de euro a fost transferată și a intrat pe conturile Ministerul Finanțelor la data de 11 iunie. Asistența face parte din pachetul financiar mai amplu anunțat de Uniunea Europeană, în valoare totală de 19 miliarde de euro, destinat sprijinirii Republicii Moldova.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!