Atenție, șoferi: benzina costă cu 6 bani mai mult decât ieri și motorina – cu 7! Prețurile pentru astăzi, 17 sepembrie

17 Sept. 2021, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
17 Sept. 2021, 09:45 // Actual //  MD Bani

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) publică zilnic prețurile la cele mai importante produse petroliere, apropae în fiecare zi, prețurile sunt în creștere. Astfel, astăzi, vineri, 17 septembrie, benzina s-a scumpit cu 0,06 bani și motorina cu 0,07 bani.

Dacă ieri șoferii pentru a-și alimenta autoturismele au scos din buzunare la stațiile de benzinării pentru 1 litru de benzină 20,92 de lei, azi vor scoate 20,98 de lei sau mai exact deja 21 de lei, iar pentru unul de motorină azi vor da 16,81 lei, în timp ce ieri a fost 16,74 lei.

Amintim că, la ședința plenară de joi, deputații din Blocul Comuniștilor și Socialiștilor (BCS) au solicitat audierea în plenul Parlamentului a conducerii ANRE în legătură cu majorarea din ultima perioadă a prețurilor la carburanți. Majoritatea parlamentară, adică deputații PAS, au fost și ei pro, doar că pentru săptămâna viitoare. Drept argument au spus că au nevoie de timp în care să găsească posibilități legale de a demite conducerea Agenției după audiere.

Realitatea Live

06 Iul. 2025, 09:12
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Iul. 2025, 09:12 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat vineri seară, la bordul Air Force One, că Washingtonul va începe luni sau marți consultări directe cu Beijingul – „posibil cu președintele Xi sau cu un reprezentant al său” – în vederea finalizării unui acord privind aplicația TikTok. „Avem practic un acord”, a declarat liderul de la Casa Albă, precizând că îi mai lipsesc doar ultimele aprobări din partea Chinei, scrie Reuters.

Administrația Trump a extins luna trecută, până la 17 septembrie, termenul limită acordat companiei chineze ByteDance pentru a-și vinde activele TikTok din Statele Unite. La începutul acestui an fusese conturat un plan prin care operațiunile americane ale aplicației urmau să fie transferate într-o firmă nouă, deținute majoritar de investitori americani, însă proiectul a fost blocat după ce Beijingul a semnalat că nu-l va autoriza, în contextul tarifelor vamale impuse de Washington bunurilor chinezești.

Întrebat cât de sigur este că partea chineză va accepta în cele din urmă tranzacția, Trump a răspuns: „Nu sunt sigur, dar cred că da. Eu și președintele Xi avem o relație excelentă și consider că acest acord este bun și pentru China, și pentru noi.”

Șeful administrației americane a subliniat că, înainte de intrarea în vigoare, orice înțelegere va trebui „probabil” să fie aprobată și de autoritățile de la Beijing.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO