Banca Centrală a Turciei a redus dobânda cu 150 de puncte chiar dacă inflația a ajuns la 83%

20 Oct. 2022, 15:45
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
20 Oct. 2022, 15:45 // Actual //  MD Bani

Banca Centrală a Turciei a decis joi o reducere, peste aşteptări, a dobânzii de referinţă, cu 150 de puncte de bază, şi a promis că va adopta o nouă reducere a costului creditului la reuniunea din luna noiembrie, după ce preşedintele Tayyip Erdogan a promis că dobânzile vor scădea atâta timp cât el va rămâne la putere, transmite Reuters.

În timp ce alte bănci centrale majorează dobânda de politică monetară, Erdogan a cerut Băncii Turciei să meargă în direcţia opusă şi să taie costul creditului, în condiţiile în care promovează o politică de stimulare a creşterii economice cu orice cost.

Comitetul de politică monetară de la Banca Turciei, condus de guvernatorul Sahap Kavcioglu, a redus joi dobânda de referinţă, de la 12% până la 10,5%, în pofida faptului că rata anuală a inflaţiei a trecut de 83%, deoarece condiţiile financiare trebuie să susţină creşterea producţiei industriale şi evoluţiile pozitive din domeniul ocupării forţei de muncă.

„Comitetul evaluează adoptarea unei măsuri similare la următoarea reuniune şi să încheie ciclul de reducere a dobânzilor”, a informat Banca Centrală a Turciei într-un comunicat de presă.

Imediat după anunţul Băncii Centrale, lira turcească s-a depreciat până la un minim istoric de 18,6150 de lire pentru un dolar. Moneda turcească s-a depreciat cu 29% în acest an, după o cădere de 44% în 2021.

Realitatea Live

11 Feb. 2026, 17:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
11 Feb. 2026, 17:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat că, pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondul Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe Articolul IV și inițierea negocierilor pentru un nou program cu Republica Moldova.

„Pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondului Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe articolul 4 și începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova. Nu s-a făcut până nu s-a făcut, dar așteptăm vești bune din Washington D.C.”, a declarat șeful Executivului.

Anunțul vine în contextul în care precedentul program cu FMI s-a încheiat la sfârșitul lunii octombrie 2025. Republica Moldova nu a beneficiat însă de ultimele două tranșe de finanțare, în valoare totală de aproximativ 170 de milioane de dolari.

Autoritățile au recunoscut anterior că aceste fonduri nu au fost debursate din cauza neîndeplinirii unor angajamente asumate, în special pe componenta de cheltuieli bugetare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!