Benzina și motorina se ieftinesc pentru a treia săptămână! Brentul cade sub 61 USD – record negativ al ultimelor 5 luni

17 Oct. 2025, 11:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Oct. 2025, 11:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) anunță o nouă scădere a prețurilor maxime la carburanți, marcând a treia săptămână consecutivă de ieftiniri.

Pentru perioada 18–20 octombrie 2025, prețurile stabilite de ANRE sunt următoarele: 22,50 lei/litru pentru benzina COR 95 (–1 ban), 19,33 lei/litru pentru motorina standard (–4 bani).
Potrivit ANRE, în ultimele trei săptămâni prețurile s-au redus cu 3,3% la benzină și 3,4% la motorină.

Tendința descendentă este determinată de scăderea cotațiilor internaționale Platts și de deprecierea continuă a țițeiului Brent, care a coborât sub 61 USD/baril – cel mai redus nivel din ultimele cinci luni.

ANRE explică evoluția prin perspectivele unei supraoferte globale de petrol, pe fondul creșterii producției OPEC+, al majorării stocurilor de țiței în SUA și al relaxării tensiunilor geopolitice, după anunțul unei posibile întâlniri între președinții Trump și Putin, pentru discutarea conflictului din Ucraina.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Ian. 2026, 17:36
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
20 Ian. 2026, 17:36 // Actual //  Grîu Tatiana

Republica Moldova ocupă locul 70 din 178 de țări în clasamentul global al statelor cu cei mai mulți cetățeni plecați peste hotare, potrivit unei analize realizate de Visual Capitalist, pe baza datelor Departamentului ONU pentru Afaceri Economice și Sociale. Conform estimărilor pentru 2024, aproximativ 864 de mii de moldoveni trăiau în afara țării, ceea ce înseamnă că circa 28,5% din populația Republicii Moldova se aflau peste hotare. În clasament, Moldova este poziționată între Nicaragua, aflată pe locul 69, cu puțin peste 900 de mii de emigranți, și Croația, care ocupă locul 71, cu aproximativ 826 de mii de cetățeni plecați.

Primele poziții ale topului sunt dominate de statele cu populații foarte mari. India se află pe locul 1, cu peste 18 milioane de cetățeni stabiliți în străinătate, urmată de China (locul 2, 11,7 milioane) și Mexic (locul 3, 11,6 milioane). Ucraina ocupă locul 4, cu aproximativ 9,8 milioane de emigranți, iar Rusia se situează pe locul 5, cu peste 9,1 milioane de cetățeni care trăiesc în afara granițelor. România apare mult mai sus decât Moldova, pe locul 14 la nivel mondial, cu circa 4,58 milioane de români stabiliți peste hotare.

La polul opus al clasamentului se află statele cu cele mai mici diaspore din lume, în special microstate și țări insulare, unde numărul absolut al emigranților este foarte redus. Ultimele poziții sunt ocupate de teritorii precum Tuvalu, Nauru, Palau, San Marino sau Monaco, unde doar câteva mii sau chiar sute de persoane trăiesc în afara țării de origine, în principal din cauza populației totale foarte mici.

La nivel global, datele arată că peste 280 de milioane de persoane trăiesc în prezent în afara țării în care s-au născut, iar primele cinci state din clasament concentrează aproximativ o cincime din totalul emigranților din lume. Deși țările mari domină topul numeric, analiza arată că statele mici ies în evidență atunci când emigrația este raportată la populație, unele dintre ele având chiar peste jumătate dintre cetățeni stabiliți în afara granițelor.