„Big brother”, cu ochii pe pasageri sau cum te verifică statul când vrei să zbori

11 Oct. 2023, 12:59
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Oct. 2023, 12:59 // Actual //  bani.md

Companiile aeriene vor transmite, în prealabil, datele despre călători către Unitatea de Informații privind Pasagerii, care va fi instituită în cadrul Poliției de Frontieră. O hotărâre, în acest sens, a fost aprobată de Executiv în vederea consolidării securității interne, prevenirii și contracarării activităților teroriste.

Astfel, datele vor fi transferate imediat ce apar informațiile relevante, dar nu mai devreme de 48 de ore și nu mai târziu de 24 de ore înainte de plecarea programată. În cazul în care datele privind înregistrarea pasagerilor nu sunt disponibile, transportatorul aerian va trimite actualizări la fiecare 2 ore. În același timp, companiile aeriene vor livra informațiile necesare imediat după îmbarcarea pasagerilor în aeronava care se pregătește pentru decolare.

Datele vor fi transmise exclusiv prin metoda „push” – livrarea automată de informații personalizate – și vor fi stocate timp de 5 ani. Informația colectată va fi utilizată strict în scopurile stabilite, cu respectarea drepturilor fundamentale ale omului și legislației în domeniul protecției datelor cu caracter personal.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

31 Mart. 2025, 13:47
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Mart. 2025, 13:47 // Actual //  bani.md

Pe 3 aprilie 2025, la Chișinău, se va desfășura cel mai important eveniment B2B destinat retailerilor, producătorilor de bunuri alimentare, băuturi și produse nealimentare, distribuitorilor și altor companii de pe lanțul logistic din Republica Moldova. Conferința va avea loc la Digital Park și va reuni peste 250 de participanți, oferind o platformă unică pentru schimbul de experiență, discuții despre tendințele cheie și stabilirea unor noi relații de afaceri.

Agenda evenimentului include sesiuni tematice despre:

  • dinamica retailului modern și tendințele de consum din Moldova;
  • provocările legate de concurență și practici comerciale;
  • perspectivele pentru sectorul HoReCa și comerțul tradițional;
  • strategiile de creștere și diferențiere ale marilor jucători de pe piață;
  • tendințele europene în retailul modern.

Printre speakerii anunțați se numără: Maria Hurduc (Modern Buyer), Angela Cijevschi (Xplane), Alexei Gherțescu (Consiliul Concurenței), Oana Lungu (Kaufland), Liuba Birina (METRO Moldova), Ludmila Gogu (Rogob), Dumitru Slonovschi (Magenta Consulting), Francesco Sanna (Casa Rinaldi) și Sebastian Rennack (Aletos Advisory), alături de alți lideri din domeniu.

Programul începe la ora 08:00 cu sesiuni de networking și se încheie la ora 17:30 cu o degustare de vinuri oferită de partenerul Rădăcini. Evenimentul este organizat de platforma Modern Buyer și susținut de companii precum Nestlé, Moldindconbank – Mastercard, Kaufland, METRO, KeysFin și altele.

Locație: Digital Park, strada Mihai Viteazul 15, Chișinău

Data: Joi, 3 aprilie 2025

Ora: 08:00 – 17:30

 
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ