Boris Johnson, ironii la adresa lui Vladimir Putin. „Dacă ar fi fost femeie”. Cum vede războiul din Ucraina

29 Iun. 2022, 13:13
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Iun. 2022, 13:13 // Actual //  bani.md

Dacă liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, ar fi fost femeie, invazia din Ucraina nu s-ar fi produs. Premierul britanic Boris Johnson descrie războiul din Ucraina drept o acțiune nebună, macho declanșată de Vladimir Putin. Premierul britanic a făcut aceste declarații la finalul Summitului G7, pentru postul de televiziune ZDF. El a subliniat că Ucraina trebuie susținută pentru a obține o poziție avantajoasă la viitoarele negocieri de pace.

Premierul britanic Boris Johnson susține că liderii G7 (Grupul celor mai puternice şapte economii ale lumii) vor cu „disperare” ca războiul din Ucraina să se încheie. Însă, a precizat premierul britanic, nu există pe moment o „posibilă înţelegere”, în această direcție.

„Dacă Putin ar fi fost femeie, ceea ce, evident, nu este, însă dacă ar fi fost, chiar nu cred că ar fi început un război nebun, macho – invazia şi violenţa în modul în care a făcut-o. (…) Dacă vreţi un exemplu de masculinitate toxică, asta este ceea ce face el în Ucraina”, a spus Johnson,

Totodată, premierul britanic a spus că reuniunea la vârf a G7 a fost „incredibilă”. Aceasta deoarece, a remarcat el, liderii celor şapte puteri „s-au apropiat din ce în ce mai mult.

„Logica este că da, desigur, toţi vor ca războiul să se termine, vor cu disperare ca războiul să se încheie, dar nu există o posibilă înţelegere. Vladimir Putin nu face o ofertă de acord, (preşedintele ucrainean Volodimir) Zelenski nu poate face o ofertă de acord”, a constatat Johnson, conform BBC.

Dacă liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, ar fi fost femeie, invazia din Ucraina nu s-ar fi produs. Premierul britanic Boris Johnson descrie războiul din Ucraina drept o acțiune nebună, macho declanșată de Vladimir Putin. Premierul britanic a făcut aceste declarații la finalul Summitului G7, pentru postul de televiziune ZDF. El a subliniat că Ucraina trebuie susținută pentru a obține o poziție avantajoasă la viitoarele negocieri de pace.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

23 Feb. 2026, 17:12
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
23 Feb. 2026, 17:12 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

În luna ianuarie, piața valutară fără numerar din Republica Moldova a înregistrat un volum consistent de tranzacții, fără a include intervențiile Băncii Naționale a Moldovei. Este vorba despre schimburile valutare realizate prin transferuri bancare, atât între bănci, cât și între bănci și clienții acestora, anunță Banca Națională a Moldovei.

Pe segmentul tranzacțiilor SPOT, adică operațiuni de schimb valutar cu decontare imediată, la cursul zilei, cea mai mare activitate s-a înregistrat pe piața intrabancară, în relația dintre bănci și clienți. În total, băncile au cumpărat valută în echivalent de 356,1 milioane de euro și au vândut valută în valoare de 578,4 milioane de euro.

Euro a fost, de departe, cea mai tranzacționată monedă. Pe piața intrabancară, s-au înregistrat cumpărări de 192,6 milioane de euro și vânzări de 333 milioane de euro. Dolarul s-a clasat pe locul doi, cu 152,2 milioane de euro la cumpărare și 202,4 milioane de euro la vânzare.

Volume importante au fost raportate și la alte valute. În cazul leului românesc, băncile au cumpărat echivalentul a 1,02 milioane de euro și au vândut 35,64 milioane de euro. Pentru lira sterlină, cumpărările au constituit 8,33 milioane de euro, iar vânzările – 0,62 milioane de euro. La francul elvețian s-au înregistrat cumpărări de 1,16 milioane de euro și vânzări de 0,21 milioane de euro. În cazul rublei rusești, au fost raportate doar tranzacții pe segmentul intrabancar, cu 0,79 milioane de euro la cumpărare și 4,28 milioane de euro la vânzare.

Pe piața interbancară, unde tranzacțiile au loc între băncile comerciale, volumele au fost mai reduse. Cumpărările au însumat 15,4 milioane de euro, iar vânzările – 23,5 milioane de euro. Și aici, euro a dominat tranzacțiile, cu 14 milioane de euro la cumpărare și 21,6 milioane de euro la vânzare, în timp ce dolarul a înregistrat 1,4 milioane de euro la cumpărare și 0,68 milioane de euro la vânzare. Pentru leul românesc au fost raportate doar vânzări, în valoare de 1,24 milioane de euro.

În ceea ce privește operațiunile SWAP – schimburi valutare însoțite de un angajament de răscumpărare la un termen stabilit – activitatea a fost modestă în ianuarie. Pe piața interbancară au fost înregistrate tranzacții în euro în valoare de 48,4 milioane de euro, atât la cumpărare, cât și la vânzare. Pe piața intrabancară nu au fost raportate operațiuni SWAP.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!