Campania „Moldova Alege Europa”, la Cahul. Părerea locuitorilor orașului despre integrarea în familia europeană

30 Iul. 2024, 09:50
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
30 Iul. 2024, 09:50 // Actual //  bani.md

„Noi merităm o viață mai bună”, „Acolo trebuie să ne ducem” sau „Poate adera, dar să nu fie mai rău”. Sunt doar câteva opinii ale locuitorilor din Cahul, întrebați ce cred despre Uniunea Europeană şi integrarea europeană a Republicii Moldova.

„Mă bucur foarte mult că Republica Moldova a început acest proces de aderare la Uniunea Europeană. Consider că noi, cetățenii, trebuie să avem parte de o viață mai bună, trebuie să respectăm drepturile omului, și da, consider că totuși Moldova trebuei să adere la Uniunea Europeană. Noi merităm o viață mai bună”, a declarat o locuitoare a orașului Cahul.

Moldovenii își pun speranța că după aderarea la UE vor trăi mai bine și vor fi mai independenți. Totodată, tinerii spun că integrarea europeană le-ar deschide posibilități în domeniul social, dar și al educației.

„În primul rând, Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova o familie primitoare de la care avem multe de învățat. Uniunea Europeană este un exemplu al democrației, un exemplu unde libertățile omului sunt respectate, unde calitatea vieții este mai înaltă. Acest proces de integrare al Republicii Moldova în Uniunea Europeană reprezintă un proces de dezvoltare a Republicii Moldova”, a precizat un locuitor din Cahul.

Vox-ul, realizat în orașul Cahul, face parte din campania lansată de Grupul de presă REALITATEA: „Moldova Alege Europa”, în care mergem în orașele din țară și discutăm cu cetățenii despre aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 09:43
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
04 Mart. 2026, 09:43 // Actual //  Grîu Tatiana

În perioada 5–6 martie, Ucraina ar putea introduce licențierea importurilor de struguri, vin și băuturi alcoolice tari din Republica Moldova. Măsura este pregătită de Guvernul Ucrainei ca răspuns la interdicția totală impusă de Chișinău asupra importului de carne de pasăre din Ucraina. Despre aceasta a anunțat viceministrul ucrainean al Economiei, Mediului și Agriculturii, Taras Vîsoțki, notează Radio Svoboda.

Potrivit oficialului, decizia de a introduce licențierea reprezintă o „reacție în oglindă” la măsura adoptată de Republica Moldova la sfârșitul lunii ianuarie, când autoritățile au interzis complet importul de carne de pasăre din Ucraina. Interdicția a fost motivată de depistarea unor urme de antibiotice într-un lot de furaje provenite din Ucraina.

Vîsoțki a declarat că autoritățile ucrainene au desfășurat ulterior o investigație complexă, conform standardelor europene. În urma verificărilor, cantitatea mică de produse care nu corespundea normelor a fost distrusă.

„Nu au mai fost identificate alte cazuri de antibiotice în furaje, nici la producătorul respectiv și nici în interiorul țării. De asemenea, nu a fost confirmată prezența reziduurilor de antibiotice în carnea de pasăre – nici de autoritățile noastre competente, nici de partea moldovenească”, a precizat oficialul.

Guvernul Ucrainei consideră decizia Chișinăului nejustificată și susține că aceasta are caracterul unei bariere comerciale netarifare.

„Având în vedere că Moldova a impus o restricție netarifară asupra celui mai important produs exportat de Ucraina pe piața sa, am decis să aplicăm o măsură în oglindă asupra principalului produs exportat de Moldova în Ucraina”, a explicat Vîsoțki.

Potrivit acestuia, interdicția privind exportul de carne de pasăre ucraineană către Republica Moldova este în vigoare de peste o lună, în pofida apelurilor Kievului la dialog. Ucraina a informat deja autoritățile moldovene despre intenția de a introduce licențierea pentru importurile de struguri, vin și băuturi spirtoase, însă până acum nu a primit un răspuns oficial.

Proiectul de hotărâre, publicat de guvernul ucrainean pe 2 martie, se află în prezent în proces de coordonare și ar putea fi aprobat la una dintre următoarele ședințe ale executivului. Dacă va fi adoptat, documentul va intra în vigoare imediat, iar licențierea ar urma să fie aplicată până la sfârșitul anului 2026.

„Ședințele guvernului au loc, de regulă, miercurea. Prin urmare, teoretic, măsura ar putea fi examinată chiar la următoarea ședință și ar putea intra în vigoare începând cu 5 sau 6 martie”, a spus Vîsoțki.

Totuși, oficialul a menționat că guvernul ucrainean este dispus să-și revizuiască decizia dacă dialogul cu Republica Moldova va fi reluat și dacă vor apărea evoluții pozitive în relațiile comerciale dintre cele două state.

Datele prezentate de partea ucraineană arată că, în 2025, exportul de carne de pasăre din Ucraina către Republica Moldova a fost de aproximativ 33 de milioane de dolari, în timp ce importurile ucrainene de produse vitivinicole din Moldova s-au ridicat la circa 40 de milioane de dolari.

„Din păcate, pierderile ar putea fi comparabile pentru ambele părți. Scopul nostru este ca, dimpotrivă, comerțul să se dezvolte și să nu existe restricții care să genereze astfel de pierderi”, a adăugat viceministrul.

Pe de altă parte, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA) de la Chișinău a precizat pe 27 februarie că nu există, deocamdată, niciun embargo aplicat vinurilor moldovenești pe piața ucraineană. Instituția afirmă că discuțiile din ultimele zile reprezintă doar consultări tehnice între autorități.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!