Ceban are o nedumerire. Nu înțelege de ce datoria pentru gaz e de doar 8,6 milioane de dolari

07 Sept. 2023, 11:57
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Sept. 2023, 11:57 // Actual //  bani.md

Compania Moldovagaz a anunțat că va furniza o opinie scrisă detaliată cu privire la rezultatele auditului cu privire la datoria față de Gazprom. Auditul a stabilit suma de 8,6 milioane USD drept datorie, în timp ce suma totală a datoriei istorice și actuale a Termoelectrica și CET Nord către Moldovagaz pentru furnizarea de gaze naturale este de 46 milioane USD.

Președintele Moldovagaz, Vadim Ceban, a subliniat că această cifră a fost comunicată public. El a asigurat că suma totală de 46 milioane USD reprezintă datoria reală a Termoelectrica și CET Nord către Moldovagaz și este confirmată de toate documentele necesare colectării creanțelor.

Ieri, într-o conferință de presă, ministrul Energiei, Victor Parlicov a declarat că în urma auditului datoria Moldovagaz față de Gazprom, la sfârșitul lunii martie 2022, ar constitui 709 milioane de dolari, însă pentru 276 milioane de dolari nu există documente confirmative, iar 400 de milioane de dolari din datorie nu este executabilă. Or, Chișinăul este dispus să achite 8,6 milioane de dolari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Dec. 2025, 17:46
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
03 Dec. 2025, 17:46 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Omul de afaceri austriac Bernd Bergmair – fost coproprietar al portalului de conținut pentru adulți Pornhub – s-a adresat Departamentului Trezoreriei SUA cu o solicitare de a cumpăra activele externe ale „Lukoil”, companie aflată sub sancțiuni, relatează Reuters, citând două surse familiarizate cu situația, potrivit Moscow Times.

„Este evident că Lukoil International GmbH este o investiție excelentă și oricine ar fi bucuros să aibă ocazia să dețină aceste active”, a declarat Bergmair însuși pentru Reuters. El a adăugat că „nu comentează tranzacțiile potențiale”.

Prin intermediul avocatului său, Bergmair a refuzat să precizeze ce active îl interesează, dacă a purtat negocieri cu „Lukoil” sau dacă acționează ca parte a unui consorțiu de investiții.

În anii 1990, Bergmair a lucrat ca bancher de investiții la Goldman Sachs, iar mai târziu s-a ocupat de investiții private.

Până în 2023, el a fost principalul proprietar al MindGeek – compania care administrează site-urile Pornhub, RedTube și YouPorn.

Mult timp, identitatea lui a fost puțin cunoscută publicului, până ce investigații jurnalistice au dezvăluit că el era principalul acționar al MindGeek.

Conform estimărilor, averea lui Bergmair rămâne semnificativă – unele surse citate de presa internațională indică o valoare de circa 1,4 miliarde de euro până în 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII