CFM, pe marginea prăpastiei: APP intervine cu audit și măsuri drastice

23 Ian. 2025, 17:30
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
23 Ian. 2025, 17:30 // Actual //  Ursu Victor

Agenția Proprietăți Publice (APP), în calitate de instituție fondatoare a Căilor Ferate din Moldova (CFM), a lansat un semnal de alarmă privind situația financiară și administrativă a întreprinderii de stat. În contextul complicațiilor financiare tot mai accentuate, APP a transmis în mod repetat recomandări clare conducerii CFM pentru valorificarea activelor neutilizate și combaterea pierderilor cauzate de furturi și o gestionare defectuoasă a bunurilor companiei.

Deși apelurile către îmbunătățirea situației nu au dat rezultate imediate, APP a luat măsuri suplimentare pentru a interveni direct. Astfel, a fost creată o comisie de cenzori și un comitet de audit, menite să adâncească analiza activității companiei și să aducă la lumină problemele financiare și administrative cu care se confruntă CFM.

„Scopul nostru este să creștem transparența în activitatea CFM și să îmbunătățim eficiența acesteia. Vrem să asigurăm stabilitatea financiară a întreprinderii, astfel încât CFM să răspundă cerințelor economiei și să devină sustenabilă pe termen lung,” a declarat un reprezentant al APP.

În ciuda acestor măsuri, situația continuă să fie delicată, iar APP se angajează să monitorizeze îndeaproape evoluția și să colaboreze cu autoritățile pentru a remedia criza economică și administrativă ce afectează Căile Ferate din Moldova.

Realitatea Live

21 Iul. 2025, 13:38
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
21 Iul. 2025, 13:38 // Actual //  Ursu Victor

Ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga, a declarat că nu deține în prezent date clare privind suprafața totală a terenurilor agricole afectate de secetă, întrucât fermierii nu au raportat încă oficial pagubele. Declarația vine în contextul în care în mai multe raioane din sudul țării, inclusiv Ștefan Vodă, culturile de porumb și floarea-soarelui sunt grav afectate de lipsa precipitațiilor.

„Din discuțiile pe care le-am avut cu agricultorii din Ștefan Vodă și Popeasca, am văzut cu ochii mei că porumbul și floarea-soarelui sunt afectate. Însă nu avem date oficiale despre suprafețele calamitate, pentru că fermierii încă nu le-au declarat. Am făcut deja o solicitare către Consiliul Raional și Comisia pentru Situații Excepționale ca să putem identifica aceste terenuri”, a declarat ministra Catlabuga.

Declarațiile au loc pe fundalul unui demers oficial, făcut în data de 18 iulie, de Consiliul Raional Ștefan Vodă, care a votat în unanimitate o adresare către Guvern și Parlament, cerând declararea stării de urgență în agricultură la nivel de raion. Este pentru prima dată când un consiliu raional formulează o astfel de solicitare într-un context de presiune colectivă din partea fermierilor.

Totodată, autoritățile locale solicită ca raionul să fie declarat zonă defavorizată agro-climateric, în baza datelor meteo din ultimii zece ani. „Aceasta e o promisiune pe care unii lideri PAS o făceau în campania din 2020–2021. Suntem în 2025 și nici până acum nu a fost adoptată o lege specială privind aceste zone”, a reacționat fostul președinte al Asociației „Forța Fermierilor”.

Fermierii din sudul țării avertizează că, în lipsa unor măsuri urgente și a unor intervenții guvernamentale concrete, anul agricol 2025 riscă să devină unul catastrofal pentru producția de cereale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA