China a lansat cu succes trei astronauţi către o nouă staţie spaţială. Vor rămâne acolo 3 luni

17 Iun. 2021, 11:29
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
17 Iun. 2021, 11:29 // Actual //  MD Bani

Lansarea navei spaţiale Shenzhou-12 a avut loc joi dimineaţa la 9.22, ora locală. Cei trei astronauţi sunt Nie Haisheng, Liu Boming şi Tang Hongbo, primii care vor urca la staţia spaţială a Chinei, Tianhe, unde vor rămâne trei luni.

Aceasta este prima misiune cu echipaj din cele 11 planificate în faza de construcţie a staţiei spaţiale. Stația urmează să fie terminată în 2020, iar până atunci mai trebuie să fie finalizate încă două module şi mai multe misiuni de încărcare.

Ultima misiune cu echipaj a Chinei a avut loc în 2016, asiaticii au trimis astronauții să viziteze staţia spaţială Tiangong-2. Staţia respectivă a ieşit de pe orbită în 2019.

De atunci, China a continuat să avanseze cu un program spaţial ambiţios. A trimis o misiune pe Lună şi înapoi, în 2020, şi a aterizat pe Marte la începutul acestui an.

Realitatea Live

06 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 16:53 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Obligațiuni ale Telegram în valoare de aproximativ 500 de milioane de dolari au fost înghețate în Rusia din cauza sancțiunilor impuse Moscovei de Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie, scoțând la iveală expunerea financiară semnificativă a aplicației de mesagerie față de capitalul rusesc, în pofida eforturilor fondatorului Pavel Durov de a se distanța public de țara sa natală. Informația este relatată de Financial Times.

În ultimii ani, Telegram a apelat intens la finanțare prin obligațiuni, inclusiv printr-o emisiune majoră de 1,7 miliarde de dolari lansată în mai 2025, destinată rambursării unor datorii mai vechi. Potrivit unor surse apropiate discuțiilor cu investitorii, compania a reușit să răscumpere cea mai mare parte a obligațiunilor care ajungeau la scadență în 2026. Cu toate acestea, aproximativ 500 de milioane de dolari rămân blocați în Depozitarul Național de Decontare al Rusiei, ca efect direct al sancțiunilor occidentale introduse după invazia Ucrainei din 2022.

Situația complică semnificativ procesul de rambursare a datoriilor și evidențiază legăturile financiare persistente ale Telegram cu investitori ruși. Compania a informat deținătorii de obligațiuni că intenționează să ramburseze datoria înghețată la scadență, însă transferul efectiv al fondurilor către investitorii din Rusia va depinde de deciziile agentului de plată și ale depozitarului. Telegram a refuzat să ofere un comentariu oficial pe marginea acestor informații.

Contextul este unul sensibil și din perspectiva planurilor de viitor ale companiei. Pavel Durov analizează de mai mult timp posibilitatea unei listări la bursă (IPO), plan care a fost însă amânat, inclusiv din cauza unor proceduri judiciare aflate în desfășurare în Franța.

Spre deosebire de giganți precum Meta sau X, Telegram operează cu mai puțin de 100 de angajați permanenți, dar a început recent să genereze venituri consistente din publicitate și abonamente, pe fondul unei baze de peste un miliard de utilizatori. Potrivit unor raportări financiare semestriale, la 30 iunie compania dispunea de 910 milioane de dolari în numerar și echivalente de numerar, față de doar 142 de milioane de dolari cu un an înainte.