Compensații pentru căldură! Până pe 25 noiembrie va fi determinată categoria de vulnerabilitate energetică

15 Nov. 2022, 12:57
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
15 Nov. 2022, 12:57 // Actual //  MD Bani

Până pe 25 noiembrie curent, când va fi lansat calculul pentru determinarea categoriei de vulnerabilitate energetică, anunță Ministerul Muncii.

Vă puteți înregistra pe platforma compensatii.gov.md, pentru a beneficia de compensații în factură din partea statului la energia consumată în perioada rece a anului (noiembrie-martie).

Așadar, pregătiți la îndemână:

  • buletinul de identitate al fiecărui membru al familiei;
  • informațiile despre venitul fiecărui membru;
  • facturile pentru gaze naturale, energie electrică și energie termică, după caz.

Dacă aveți nevoie de suport pentru înscriere, adresați-vă la asistentul social sau la bibliotecarii din localitate. Lista de adrese o găsiți AICI.

De asemenea, pentru consultații este disponibilă Linia Verde guvernamentală: 0 8000 5000.

Până în prezent, pe platformă au fost depuse peste 590 000 de solicitări.

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!