Criptomoneda-vedetă a spart recordul! Bitcoin a trecut de 124 de mii de dolari

14 Aug. 2025, 14:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
14 Aug. 2025, 14:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Cotația bitcoin a depășit joi pentru prima dată pragul de 124.000 de dolari, un nou record pentru cea mai mare criptomonedă din lume, investitorii pariind pe noi câștiguri în acest domeniu săptămâna aceasta, transmite DPA, citat de agerpres.ro.

Joi dimineață, cotația bitcoin a atins 124.517 dolari la bursa de criptomonede Bitstamp, apoi a scăzut ușor, ajungând la 123.000 dolari.

Aceste evoluții vin pe fondul majorării cererii din partea investitorilor instituționali și a optimismului piețelor financiare, după avansul piețelor bursiere globale, apreciază traderii.

Analiștii se așteaptă ca Rezerva Federală a SUA (Fed) să reducă dobânzile în septembrie, după recentele date care arată o încetinire peste așteptări a pieței muncii din cea mai mare economie mondială.

‘Factorul decisiv este încrederea în reducerea dobânzilor dincolo de Atlantic’. Perspectiva relaxării politicii monetare majorează cererea pentru criptomonede, a apreciat analistul Timo Emden de la grupul german Emden Research.

După cel mai recent raliu, capitalizarea de piață a bitcoin se situează la aproximativ 2.500 miliarde de dolari, conform datelor CoinMarketCap. Bitcoin continuă să domine piața activelor digitale, care este în prezent evaluată la aproape 4.200 miliarde de dolari.

De la începutul anului, bitcoin s-a apreciat cu aproximativ 32%, pe fondul așteptărilor industriei referitoare la o relaxarea a reglementării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

15 Apr. 2026, 17:58
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
15 Apr. 2026, 17:58 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Datele unui raport de analiză privind încălcările rutiere indică faptul că marca Mercedes ocupă primul loc în clasamentul abaterilor, cu aproximativ 148 de cazuri înregistrate, potrivit observ.md

Aceasta este urmată de BMW cu 79 de încălcări, Toyota cu 64, Ford cu 56 și Volkswagen cu 52, în timp ce alte mărci precum Renault, Skoda sau Dacia completează topul.

În total, au fost raportate circa 1.000 de încălcări, cele mai multe fiind legate de parcări ilegale, care însumează 607 cazuri, adică peste jumătate din total. Alte abateri frecvente sunt nerespectarea indicatoarelor sau marcajelor rutiere, cu 109 cazuri, precum și blocarea accesului, cu 57 de situații. Restul încălcărilor, inclusiv depășirea vitezei sau accesul interzis, au o pondere mai redusă.

Raportul mai arată că media zilnică a abaterilor este de aproximativ 26 de cazuri, cu fluctuații de la o zi la alta. În aceeași perioadă, autoritățile au emis 645 de notificări și au aplicat 330 de sancțiuni.

Datele evidențiază persistența problemei parcărilor ilegale, care continuă să genereze cele mai multe încălcări și să afecteze fluidizarea traficului.