Criptomonedele au atras investiţii record de 9,5 mlrd de dolari în primele 11 luni ale 2021. Bitcoin în TOP preferințe

30 Nov. 2021, 15:15
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
30 Nov. 2021, 15:15 // Bani și Afaceri //  MD Bani

În 2020, investiţiile în active digitale au fost de 6,7 miliarde de dolari. Pe ansamblul ultimei săptămâni, investiţiile în active digitale au fost de 306 milioane de dolari, scrie money.ro.

Bitcoin a atras cele mai mari fonduri în ultimele cinci săptămâni, în valoare totală de 247 de milioane de dolari, în urma lansării unui nou produs de investiţii în Europa, potrivit CoinShares.

CoinDesk a anunţat între timp că firma de administrare a activelor WisdomTree a listat un produs format din trei criptomonede la bursa elveţiană SIX şi la Börse Xetra din Frankfurt.

Potrivit CoinShares, bitcoin, cea mai valoroasă criptomonedă din lume, a atras fonduri timp de 11-a săptămâni consecutiv, în valoarea totală de 2,7 miliarde de dolari.

Investiţiile în bitcoin de săptămâna trecută au avut loc în timp ce preţul monedei a scăzut cu 2,3%, după un declin de 10,4% în săptămâna anterioară.

Produsele şi fondurile bazate pe Ethereum au atras fonduri pentru a cincea săptămână consecutiv, în valoare totală de 23 de milioane de dolari.

Realitatea Live

15 Sept. 2025, 17:07
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
15 Sept. 2025, 17:07 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Până la 8 septembrie, 21 din cei 23 de concurenți electorali au deschis conturi de campanie, iar 19 dintre aceștia au depus rapoarte financiare, arată datele prezentate de Asociația Promo-LEX.

Conform rapoartelor, veniturile declarate însumează circa 28,4 milioane de lei, provenite în special din donații ale persoanelor fizice (47%) și transferuri din conturile curente ale partidelor (37%). Cele mai mari sume au fost raportate de PAS, Blocul Electoral Alternativa, BE Patriotic și Partidul Nostru, formațiuni care cumulează 78% din totalul veniturilor.

Cheltuielile declarate depășesc 21,5 milioane de lei, majoritatea fiind direcționate spre materiale promoționale (51%) și publicitate (35%).

Monitorizarea civică realizată de Promo-LEX a identificat însă discrepanțe între rapoartele oficiale și cheltuielile reale, estimând sume neraportate de peste 1,3 milioane de lei la 14 concurenți. Printre cei vizați se numără CUB, Mișcarea Respect Moldova (MRM) și BE Patriotic.

Promo-LEX atrage atenția că astfel de abateri pot afecta transparența și corectitudinea procesului electoral, subliniind necesitatea unui control mai riguros al finanțării campaniilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII