Criza energetică care zguduie Europa e mai gravă decât s-a anticipat: Liderii UE au pus pe masa 280 de miliarde de euro

25 Aug. 2022, 16:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Aug. 2022, 16:45 // Actual //  bani.md

Politicienii europeni au alocat deja aproximativ 280 de miliarde de euro pentru a combate creşterea galopantă a preţurilor la energie pentru intreprinderi şi consumatori. Cu toate acestea, criza energetică capătă amploare şi mai mare, iar suma ar putea să nu fie de ajuns, scrie Bloomberg.

Pe lângă faptul că Rusia a redus drastic livrările de gaze, europenii se confruntă şi cu întreruperi suferite de marile centrale electrice, fapt care continuă să afecteze aprovizionarea continentului cu energie. Preţurile pentru energie au crescut de 10 ori comparativ cu media ultimilor cinci ani.

Problemele europenilor sunt din ce în ce mai mari pentru că Rusia pregăteşte o închidere pentru mentenaţă a gazoductului Nord Stream. În acest context, temerile privind oprirea totală a livrărilor de gaz rusesc au crescut puternic. Dacă robinetul rusesc se închide, încercarea Europei de a acumula suficient gaz în depozite pentru a trece cu bine peste iarnă ar putea eşua.

Până în prezent, guvernele Europei s-au concentrat pe reducerea facturilor la energie prin reducerea consumului, o abordare care ar putea fi rapid depăşită de creşterea preţurilor şi care ar putea să înrăutăţească problema.

Iniţiative precum reducerea impozitului pe gaz sau lansarea unei subvenţii pentru încălzire ar putea fi utile, însă fără a pune pe masa restricţii legate de nivelul veniturilor sau a eficienţei energetice, acestea ar duce mai degrabă la solidificarea cererii şi nu la limitarea acesteia.

„Măsurile de până acum pot cel mult să pună gaz pe foc. Liderii europeni trebuie să înţeleagă că încă nu am ajuns la cel mai grav moment al crizei”, a declarat a declarat Joanna Mackowiak-Pandera preşedintele Forum Energii din Varşovia.

Realitatea Live

07 Oct. 2025, 16:25
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Oct. 2025, 16:25 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Numărul total al tranzacțiilor imobiliare a scăzut în trimestrul trei din 2025 la doar 1.275, față de 4.098 în aceeași perioadă din 2024, ceea ce înseamnă o reducere de aproape 70% într-un singur an.

Cele mai afectate au fost vânzările-cumpărări de apartamente și case, care au pierdut mii de contracte față de anul trecut. Dacă în 2024 capitala era motorul pieței rezidențiale naționale, în 2025 Chișinăul a înregistrat o contracție fără precedent, semnalând o răcire bruscă a cererii.

În același timp însă, segmentul creditelor ipotecare a cunoscut o expansiune spectaculoasă: 1.790 de contracte în trimestrul trei 2025, comparativ cu doar 588 anul trecut. Practic, ipotecile s-au triplat, ceea ce arată că, deși mai puține locuințe sunt vândute, cumpărătorii depind tot mai mult de finanțarea bancară.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII