Cum faci 5.000 de euro din patiserie: Realitate sau Mit – Afaceri la Microscop

28 Iun. 2024, 12:35
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  bani.md
28 Iun. 2024, 12:35 // Oameni şi Idei //  bani.md

Cristina Baba este o tânără antreprenoare cu un vis dulce, dar cu provocări amare. Cristina își dorește să deschidă o patiserie, aspirând să câștige 5000 de euro lunar. Totuși, visul ei se lovește de realitatea dură a cheltuielilor mari și a obstacolelor financiare.

Ea a apelat la Programul de Mentorat cu Alexandru Bordea, un expert cu o experiență vastă în vânzări și consultanță de business. În video de mai jos, afli drumul Cristinei și provocările pe care le întâmpină.

De ce să vizionezi acest episod al podcastului „Afaceri la Microscop” :

  • Inspirație: Povestea Cristinei este o sursă de inspirație pentru oricine visează să înceapă propria afacere. Vei vedea cum pasiunea și perseverența poate transforma visurile în realitate.
  • Lecție de antreprenoriat: Vei afla despre gestionarea finanțelor, planificarea afacerii și adaptarea la obstacolele neașteptate.
  • Strategii concrete: Vei afla toate secretele, provocările pentru a deschide o afacere.

„Afaceri la Microscop” poate fi vizionat pe RLIVE TV, joi la 22:00, sâmbăta la 06:00 și miercuri la 16:00.

Realitatea Live

12 Feb. 2026, 11:50
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
12 Feb. 2026, 11:50 // Actual //  Grîu Tatiana

Întreg teritoriul Republicii Moldova a fost autorizat pentru exportul în Uniunea Europeană de carne proaspătă și procesată de pasăre, în urma unei decizii adoptate de Comisia Europeană, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Decizia a fost luată în data de 6 februarie, după ce ANSA a prezentat Comisiei Europene garanții privind situația epidemiologică.

”ANSA a furnizat suficiente garanții despre faptul că în zonele de unde își are originea carnea proaspătă de pasăre, precum și produsele din carne de pasăre, autorizată pentru export în Uniunea Europeană, nu s-au înregistrat focare de gripă aviară înalt patogenă timp de cel puțin 12 luni”, precizează instituția.

Ca urmare a acestei decizii, întreg teritoriul Republicii Moldova este inclus în lista țărilor autorizate pentru introducerea în UE a transporturilor de produse din carne de pasăre.

„Autorizarea întregului teritoriu al Republicii Moldova confirmă că sistemul nostru de supraveghere și control sanitar-veterinar respectă standardele europene. Este o recunoaștere a eforturilor depuse și o oportunitate importantă pentru producătorii autohtoni”, au declarat reprezentanții ANSA.

Autoritățile susțin că această decizie va facilita accesul companiilor moldovenești la piața UE și va contribui la creșterea exporturilor, consolidând totodată alinierea la cerințele comunitare în domeniul sănătății animalelor și siguranței alimentare.

Amintim, Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta carnea de pasăre proaspătă (în stare refrigerată și congelată) în Uniunea Europeană în aprilie 2024. Începând cu 1 ianuarie 2025, Republica Moldova exportă produse din carne de pasăre în UE „care nu trebuie să fie supuse unui tratament specific de atenuare a riscurilor”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!