Cutremur pe piața media! CSE a decis suspendarea licențelor a 6 posturi de televiziune care promovează interese străine

30 Oct. 2023, 12:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
30 Oct. 2023, 12:14 // Actual //  bani.md

Într-un mesaj postat pe rețeaua de socializare Facebook, premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, a avertizat cu privire la o creștere a amenințărilor hibride din partea Federației Ruse, menite să influențeze alegerile locale planificate pentru 5 noiembrie. Acest avertisment vine în contextul unei intensificări a atacurilor și tentativelor de subminare a procesului democratic din țară.

La recomandarea Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Consiliul Suprem de Securitate (CSE) a luat decizia de a suspenda licențele a 6 posturi de televiziune. Aceste canale sunt acuzate că promovează interese străine și sunt subordonate grupărilor criminale Plahotniuc și Șor, care sunt bănuite că și-au unit forțele pentru a destabiliza Republica Moldova. Conform declarațiilor premierului Recean, aceste posturi TV au fost identificate ca având interese din afara țării și acționează în mod destabilizator.

„Avem dovezi clare că aceste posturi urmăresc interese din afara Republicii Moldova într-un mod destabilizator. Noi nu vom permite acest lucru și vom acționa prompt și hotărât în interesul cetățenilor”, a subliniat Recean.

Acest anunț vine într-un context tensionat, în care Republica Moldova se confruntă cu presiuni din partea Federației Ruse și încearcă să mențină integritatea procesului democratic în preajma alegerilor locale. Odată cu suspendarea licențelor posturilor de televiziune considerate a fi implicate în propagandă străină și destabilizare, autoritățile încearcă să combată influența negativă și să asigure un proces electoral corect și echitabil pentru cetățenii moldoveni.

În dimineața zilei de astăzi, directorului SIS, Alexandru Musteață, a propus suspendarea licențelor posturilor Orizont TV, ICTV, Prime TV, Publika TV, Canal 2 și Canal 3.  ”Acestea sunt folosite de Federația Rusă într-o încercare de a influența alegerile locale și generale din Republica Moldova”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!