Energocom atacă piața spot a gazelor naturale: O mișcare ce poate schimba jocul

01 Oct. 2024, 14:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Oct. 2024, 14:45 // Actual //  Ursu Victor

Energocom a devenit prima companie care a testat piața spot a gazelor naturale pe platforma Bursei Române de Mărfuri Est (BRM EST Moldova). Începând cu 30 septembrie, BRM Est a operaționalizat această piață, destinată tranzacțiilor pentru ziua curentă (Intraday) și pentru ziua următoare (Day Ahead).

Anterior, platforma era dedicată tranzacțiilor angro, cu excepția câtorva cazuri de retail pentru consumatori non-casnici. Energocom a fost prima companie care a depus documentația necesară pentru acces și a testat platforma, vânzând câte 1 MWh de gaze pentru piața de a doua zi și cea intrazilnică.

Prin această mișcare, Energocom promite să ofere prețuri competitive, conform procedurilor aprobate de ANRE, contribuind la securitatea energetică a Moldovei și la integrarea în standardele europene de tranzacționare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 09:45 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că va majora tariful global la importuri de la 10% la 15%, după ce Curtea Supremă a SUA a decis că mecanismul utilizat de Casa Albă pentru introducerea tarifelor este ilegal. Anunțul a fost făcut de liderul american pe platforma Truth Social.

„În calitate de președinte al Statelor Unite ale Americii, ridic imediat tariful global pentru importul de bunuri și servicii […] de la 10% la nivelul complet permis și justificat juridic de 15%”, a scris Trump, acuzând că multe țări au „jefuit” economia americană timp de decenii.

Șeful de la Casa Albă a criticat dur decizia Curții Supreme, pe care a calificat-o drept „absurdă, prost redactată și profund antiamericană”, în contextul în care instanța a stabilit, cu votul a 6 judecători la 3, că Trump a acționat ilegal folosind legislația privind situațiile de urgență pentru a justifica tarifele „reciproce”.

Trump a anunțat prima rundă de taxe în februarie 2025, imediat după revenirea sa la Casa Albă. Măsurile au vizat inițial Canada, China și Mexic, pe care administrația americană le-a acuzat că nu combat suficient traficul de fentanil către SUA. Ulterior, pe 2 aprilie, Washingtonul a extins un tarif de 10% pentru importurile din aproape toate țările lumii și a impus suprataxe suplimentare pentru zeci de state considerate parteneri comerciali neloiali.

Președintele american a justificat politica tarifară prin „situația economică de urgență” provocată de deficitul comercial în creștere al SUA. Potrivit legislației comerciale din 1974, președintele poate introduce tarife pentru maximum 150 de zile fără aprobarea Congresului, însă pentru menținerea lor ulterioară este necesar votul legislativului.

Pe durata aplicării tarifelor, autoritățile americane au colectat cel puțin 133,5 miliarde de dolari de la importatori. În prezent, mai multe companii se pregătesc să ceară despăgubiri în instanță pentru aceste pierderi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!