Era Internet Explorer a apus: Microsoft a dezactivat definitiv Internet Explorer şi a introdus un nou browser

16 Feb. 2023, 18:20
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Feb. 2023, 18:20 // Actual //  bani.md

Microsoft a dezactivat definitiv versiunea desktop a Internet Explorer pe anumite versiuni de Windows 10 şi a actualizat browserul nou, Microsoft Edge, a anunţat compania.

Toate celelalte dispozitive neredirecţionate încă de la Explorer la Microsoft Edge vor fi, de asemenea, vizate. Practic, când utilizatorii vor încerca să acceseze Explorer, vor fi redirecţionaţi către Edge.

Browserul a fost lansat iniţial de Microsoft în 1995, fiind unul dintre primele şi cele mai populare browsere de pe internet la acea vreme. Compania a creat 11 versiuni ale Explorer de-a lungul existenţei, versiunea finală fiind lansată în 2013.

Microsoft Edge, cel mai nou browser al gigantului tehnologic, a fost lansat ca înlocuitor al Explorer în 2015, dar a coexistat pe dispozitive cu predecesorul său până săptămâna aceasta, potrivit CBS News.

Internet Explorer a atins apogeul popularităţii în 2004, când a obţinut o cotă de piaţă de 94%, într-o perioadă în care alternative precum Firefox de la Mozilla sau Safari de la Apple se aflau la început de drum.

În luna iunie a anului trecut, Microsoft a anunţat că retrage Explorer, dar abia marţi aplicaţia a încetat să mai funcţioneze.

Programul de navigaţie Edge trebuie să concureze, cel puţin la capitolul popularitate, cu Google Chrome. Potrivit celor mai recente date de la Stacounter, acesta se situează la puţin peste 4% din utilizarea globală pe computere, în timp ce Google, pe de altă parte, se situează la peste 65%. Potrivit Microsoft, Edge oferă „o experienţă web mai rapidă, mai sigură şi mai modernă decât Internet Explorer”.

Elementele vizuale ale Internet Explorer 11 şi pictogramele din meniul de start şi bara de activităţi vor fi, de asemenea, eliminate treptat în iunie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Mart. 2026, 09:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Mart. 2026, 09:03 // Actual //  Grîu Tatiana

Moldovagaz va continua să asigure livrările de gaze pentru regiunea transnistreană până la sfârșitul lunii iunie 2026, după ce Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat prelungirea mandatului companiei.

Decizia a fost luată în cadrul ședinței ordinare a ANRE din 4 martie 2026 și vine în urma solicitării Ministerului Energiei, care a cerut extinderea perioadei de desemnare cu încă trei luni, pentru intervalul 1 aprilie – 30 iunie 2026.

Potrivit ministerului, măsura este necesară pentru a menține continuitatea aranjamentelor operaționale și contractuale existente. Acestea includ serviciile de transport, echilibrare și flexibilitate a sistemului, realizate în cooperare cu operatorul sistemului de transport „Vestmoldtransgaz”.

Autoritățile au mai precizat că prelungirea mandatului permite și planificarea eficientă a rezervării capacităților de transport, în conformitate cu calendarul anual al licitațiilor regionale pentru capacități de transport al gazelor.

Anterior, prin hotărârea ANRE din 18 august 2025, „Moldovagaz” fusese desemnată să asigure aprovizionarea cu gaze naturale a regiunii transnistrene pentru perioada 1 septembrie 2025 – 31 martie 2026.

Prin noua decizie, termenul este extins până la 30 iunie 2026, pentru a asigura stabilitatea și continuitatea livrărilor de gaze naturale în regiune.