Eurovision 2021! Organizatorii oferă detalii despre cum se va desfășura concursul anul acesta

03 Mart. 2021, 10:24
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
03 Mart. 2021, 10:24 // Au Bani //  MD Bani

Artiști din 41 de țări vor apărea în direct la „Eurovision Song Contest” din Țările de Jos, în conformitate cu planurile stabilite de organizatorii evenimentului. Directorul executiv, Martin Osterdahl, a declara că este „necesar” ca participanții să călătorească la Rotterdam.

„Aceasta nu este o călătorie de vacanță, aceasta este de fapt o treabă care trebuie făcută”, a spus el, adăugând că încă nu s-a decis dacă un public ar trebui să participe la evenimentul live.

Organizatorii speră la „cel mai normal concurs „Eurovision” pe care îl pot organiza”. „Sperăm că vom avea măcar o parte din audiență, fapt ce ar crea o diferență uriașă în atmosfera din cadrul emisiunii”.

Evenimentul de anul trecut a fost anulat din cauza pandemiei de coronavirus.

Concursul va avea loc la Rotterdam în luna mai a acestui an, după ce ediția din 2019 a fost câștigată de cântărețul olandez Duncan Laurence cu piesa „Arcade”.

Delegațiile vor fi mai mici decât de obicei, limitate la 20 de persoane, față de o medie de 38, din alți ani, iar măsurile de siguranță ce vor fi aplicate sunt „foarte stricte și complexe”.

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!