Evaluare britanică: Cele mai mari pierderi suferite de ruși au fost în rândurile unităților de elită

02 Mai 2022, 09:55
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Mai 2022, 09:55 // Actual //  bani.md

Forțele rusești aruncate în luptă în Ucraina au suferit cele mai mari pierderi în rândul forțelor de elită, va fi nevoie de ani de zile pentru a reconstitui aceste unități, afirmă ministerul britanic al apărării în evaluarea publicată pe Twitter luni dimineață.

Ce spun serviciile secrete militare britanice:
La începutul conflictului, Rusia a angajat peste 120 de grupuri tactice de batalioane, aproximativ 65% din întreaga sa forță de luptă terestră.

Probabil că mai mult de un sfert din aceste unități au devenit acum incapabile de luptă.
Unele dintre cele mai de elită unități ale Rusiei, inclusiv forțele aeropurtate VDV, au suferit cele mai mari niveluri de pierderi.
Rusia va avea probabil nevoie de ani de zile pentru a reconstitui aceste forțe.

Realitatea Live

09 Dec. 2025, 16:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Dec. 2025, 16:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova a fost nevoită să apeleze din nou la energie electrică de avarie. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, care a precizat că, în după-amiaza și seara zilei de luni, operatorul de sistem Moldelectrica a solicitat livrări de urgență pentru a menține stabilitatea sistemului electroenergetic.

Potrivit ministrului, energia de avarie este distinctă de livrările comerciale efectuate de furnizorul central Energocom, fie în baza contractelor bilaterale, fie prin achiziții de pe bursele de energie. Acest tip de energie este considerabil mai scump, iar prețul final urmează să fie stabilit la începutul lunii viitoare, în cadrul proceselor de decontare.

Solicitarea ajutorului de avarie a fost determinată de dezechilibrele apărute în sistemul electroenergetic, generate de capacitatea limitată a interconexiunii cu România, dar și de abaterile dintre consumul și generarea prognozată pe piața energiei electrice.

Dorin Junghietu a mai menționat că, pentru săptămâna curentă, capacitatea netă de transfer (NTC) pentru blocul de control Ucraina–Moldova este de 2.150 MW. Această valoare este stabilită săptămânal de Centrele Regionale de Coordonare ale operatorilor sistemelor de transport și reflectă constrângerile tehnice existente la nivel regional.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII