Evaluatori ai forumului global OCDE, în vizită la Serviciul Fiscal de Stat

05 Sept. 2023, 11:06
 // Categoria: Economie // Autor:  MD Bani
05 Sept. 2023, 11:06 // Economie //  MD Bani

O echipă de evaluatori ai secretariatului forumului global al OCDE efectuează, în perioada 4-6 septembrie, o vizită de lucru în cadrul Serviciului Fiscal de Stat. Aceasta este compusă din consultanții Colin Yan, Jasmina Trajkovski și Alexandre Garcia. Scopul întrunirii este  simularea evaluării aspectelor de confidențialitate și securitate a datelor pentru schimbul automat de informații privind conturile financiare.

 

În cadrul ședinței de deschidere, directorul autorității fiscale, dl Petru Rotaru a salutat prezența echipei de evaluatori, menționând că, Serviciul Fiscal de Stat, fiind membru al Forumului Global OCDE privind transparența și schimbul de informații în scopuri fiscale, s-a angajat să implementeze standardul de schimb de informații la solicitare și, mai nou, schimb automat de informații privind conturile financiare.

„Cele două standarde reprezintă un instrument puternic pentru a ajuta la identificarea evaziunii fiscale offshore, care este, în prezent, o provocare pentru administrațiile fiscale din întreaga lume. Toate eforturile noastre sunt îndreptate spre dezvoltarea unei administrații fiscale echitabile și corecte, promovând, în acest sens, transparența în toate activitățile noastre. Pe de altă parte, contribuabilii așteaptă ca autoritățile să trateze datele personale la cele mai înalte standarde de confidențialitate. Această misiune este o șansă pentru noi de a ne îmbunătăți, de a fi mai buni și de a fi mai pregătiți pentru implementarea cu succes a schimbului automat de informații privind conturile financiare”, a declarat Petru Rotaru.

La rândul lor, consultanții au menționat despre importanța acestui exercițiu de simulare întru desfășurarea cu succes a primei evaluări aferent schimbului automat de informație, programată pentru luna ianuarie 2024:

„Obiectivul nostru constă în acordarea suportului tehnic necesar pentru pregătirea instituției dumneavoastră pentru evaluarea propriu-zisă. Împreună cu întregul efectiv al SFS ne propunem să atingem rezultatele scontate”

Serviciul Fiscal de Stat, transmite că,  agenda vizitei include un program vast de întrevederi și ședințe la care vor participa angajații autorității fiscale din diverse subdiviziuni dar și reprezentanții IP „CTIF”, subiectele abordate referindu-se la:

  • cadrul legal cu referire la confidențialitatea informațiilor despre contribuabili;
  • ciclurile de viață ale informațiilor schimbate în conformitate cu prevederile tratatelor internaționale la care SFS este parte;
  • managementul securității informației pentru schimbul automat de informații;
  • securitatea sistemului IT.

Realitatea Live

16 Dec. 2025, 15:40
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
16 Dec. 2025, 15:40 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Banca Națională a Moldovei (BNM) a lansat un nou serviciu digital care permite obținerea informației privind cursul oficial de schimb al leului moldovenesc în format electronic, semnat cu semnătură electronică calificată. Noul instrument simplifică accesul persoanelor fizice și juridice la date oficiale de interes public privind cursurile valutare stabilite de banca centrală.

Informația, care anterior era eliberată în format scris, la solicitarea adresată BNM, este disponibilă de acum printr-un flux digital complet automatizat. Serviciul generează în timp real date autentice despre ratele oficiale de schimb, în funcție de criteriile selectate de utilizator, inclusiv metodologia de calcul – curs zilnic, curs mediu lunar sau curs mediu anual –, perioada de referință și valutele străine dorite.

Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, a declarat că lansarea acestui serviciu face parte din strategia de digitalizare a instituției și de adaptare la nevoile actuale ale cetățenilor și mediului de afaceri.

„Acest serviciu digital completează soluțiile tehnologice inovative pe care le dezvoltăm pentru a răspunde nevoilor cotidiene ale cetățenilor. Digitalizarea serviciilor financiare rămâne o prioritate pentru BNM. Investim în soluții care pot fi accesate integral online, de pe telefon sau calculator, și ținem pasul cu progresul tehnologic, având grijă de timpul, siguranța și confortul oamenilor”, a subliniat Anca Dragu.

Informația privind cursul oficial este disponibilă în limbile română și engleză, include un cod QR pentru verificarea validității documentului și este autentificată prin semnătură electronică calificată, ceea ce garantează autenticitatea datelor furnizate. Documentul poate fi utilizat în diverse situații, precum raportări financiare, tranzacții valutare sau alte proceduri care necesită confirmarea oficială a cursurilor de schimb.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII