Exporturile Moldovei, în colaps: Peste jumătate de miliard de dolari pierduți într-un an și jumătate

23 Sept. 2024, 11:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Sept. 2024, 11:45 // Actual //  bani.md

Exporturile Moldovei au înregistrat o scădere constantă în ultimul an și jumătate, începând cu vârful atins în 2022, de 4,34 miliarde USD. Până în 2023, valoarea exporturilor a scăzut la 4,05 miliarde USD, iar în iulie 2024 a ajuns la 3,77 miliarde USD. Conform analizei economistului Veaceslav Ioniță, această scădere cumulativă de 570 milioane USD este alimentată de patru factori cheie.

Ioniță enumeră patrii cauze a prăbușirii comerțului exterior al Republicii Moldova. Este vorba de pierderea rolului de hub în comerțul cu Ucraina. Exporturile către Ucraina au scăzut de la 720 milioane USD în 2022 la doar 390 milioane USD în 2024, după ce Ucraina a dezvoltat noi rute logistice ce ocolesc Moldova.

„Scăderea exporturilor către CSI. Exporturile către statele CSI au atins un minim istoric în 2024, cu o cotă de doar 2,5% din totalul exporturilor, comparativ cu 7,5% în 2023 și 70% în 1997. Politici comerciale populiste și incoerente: Restricțiile impuse asupra importurilor de floarea-soarelui au redus capacitatea de producție a uleiului vegetal, iar exporturile din acest sector au scăzut cu 60% în 2024”, a puncatat Ioniță.

Potrivit economistului, a patra cauză a reducerii exporturilor moldovenșeti este declinul producției agricole: După o recoltă record în 2021, Moldova se confruntă cu o scădere semnificativă a producției agricole în 2023 și 2024, afectând negativ exporturile de produse agricole.

Acești factori continuă să diminueze competitivitatea comercială a Moldovei, iar prognozele indică o scădere suplimentară a exporturilor în următoarele luni din 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Dec. 2025, 16:31
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
05 Dec. 2025, 16:31 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Antalya, capitala turismului turcesc, a înregistrat două noi recorduri istorice atât în primele 11 luni ale anului, cât și în luna noiembrie, iar printre vizitatorii fideli ai destinației se numără și moldovenii — peste 182 de mii în 2025, chiar dacă numărul lor a scăzut ușor cu 1%, scrie presa din Turcia.

Destinația a fost vizitată, între ianuarie și noiembrie, de 16,8 milioane de turiști, depășind cu 1,1% nivelul anului 2024, considerat până acum cel mai bun din istorie. Doar în noiembrie au fost înregistrați 486.000 de vizitatori din 152 de țări, cu 2,4% mai mulți decât în aceeași lună anul precedent.

Principala explicație pentru creșterea record o reprezintă turiștii ruși, care se confruntă cu dificultăți majore de a călători în Europa din cauza sancțiunilor impuse după invazia în Ucraina. Astfel, Antalya a devenit principala lor alternativă: aproape patru milioane de ruși au vizitat stațiunea în 11 luni, un turist din patru fiind rus.

Germania rămâne a doua piață ca mărime, cu peste 3,47 milioane de vizitatori, urmată de Regatul Unit și Polonia, care au depășit fiecare pragul de un milion de sosiri. Diaspora turcă se află pe locul cinci, cu peste un milion de turiști.

Moldova intră, de asemenea, în topul celor 20 de țări care alimentează Antalya, cu aproximativ 182 000 de vizitatori în 2025. Alte state importante în structura turistică a regiunii sunt Ucraina, România, Kazahstan, Cehia, Lituania, Slovacia, Danemarca, Olanda, Austria, Belarus, Franța, Elveția, Suedia, Ungaria, Norvegia, Letonia, Estonia și Serbia — unele în creștere semnificativă, precum Lituania (+100%), altele în recul moderat, precum România (-3%) sau Norvegia (-6%).

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII