Falimentul Transnistriei! Salariile bugetarilor, plătite din ultimele rezerve

25 Feb. 2025, 14:23
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Feb. 2025, 14:23 // Actual //  Ursu Victor

Liderul regiunii separatiste transnistrene, Vadim Krasnoselski, a subliniat dificultățile economice majore prin care trece regiunea, acuzând blocajele impuse de Chișinău și criza energetică globală. Într-o postare pe Telegram, Krasnoselski a declarat că, în contextul stagnării economice, realizarea proiectelor care necesită resurse financiare este aproape imposibilă.

„Facem tot posibilul să finalizăm proiectele începute și sperăm să inițiem altele noi, dar doar în limitele posibilităților. Trăim după mijloacele pe care le avem”, a afirmat liderul separatist.

Acesta a subliniat că toate veniturile regiunii sunt direcționate către nevoile cetățenilor, prioritatea absolută fiind îndeplinirea obligațiilor sociale. Krasnoselski a recunoscut însă că veniturile din taxe, principala sursă de completare a bugetului public, sunt în prezent la un nivel minim.

În contextul menținerii stării de urgență economică, liderul de la Tiraspol a propus să poată fi utilizate soldurile rămase în fondurile speciale și în bugetele locale de anul trecut pentru a asigura plata salariilor angajaților din sectorul public.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

03 Dec. 2025, 10:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Dec. 2025, 10:26 // Actual //  Ursu Victor

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, afirmă că noile măsuri fiscale orientate spre stimularea investițiilor private ar putea diminua ușor veniturile bugetare într-o primă etapă, însă efectele pe termen mediu vor fi pozitive atât pentru economie, cât și pentru bugetul de stat.

Potrivit ministrului, reducerea temporară a unor încasări este un preț necesar pentru accelerarea investițiilor, în special în sectorul privat, în condițiile în care statul „a moștenit istoric un aparat care se mișcă foarte greu” în ceea ce privește realizarea investițiilor publice.

Gavriliță a explicat că statul preferă ca o parte din resursele care, în mod normal, ar fi colectate ca impozite, să rămână în mediul privat pentru a fi reinvestite: „În final, beneficiul revine întregii economii, statului și fiecărui angajat, fie din sectorul public, fie din cel privat.”

Oficialul a precizat că măsura nu a necesitat coordonare prealabilă cu Fondul Monetar Internațional, însă este convins că va fi susținută de instituție. „Rostul și sensul ei este, pe de o parte, creșterea economică și impulsionarea investițiilor private, iar pe de altă parte, pe termen mediu, o simplificare masivă a raportării fiscale pentru întreprinderi.”

Ministrul a subliniat că obiectivul principal al pachetului este dinamizarea economiei prin crearea unui mediu mai atractiv pentru investiții, cu efecte pozitive asupra competitivității și veniturilor bugetare în anii următori.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII