Fermierii moldoveni, în pragul disperării! Nu exclud că vor protesta chiar în ziua alegerilor

11 Oct. 2024, 12:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Oct. 2024, 12:01 // Actual //  Ursu Victor

Fermierii din Republica Moldova se află într-o situație critică și nu exclud posibilitatea organizării unor proteste chiar în ziua alegerilor, pe 20 octombrie, din cauza neascultării solicitărilor lor de către autorități.

„Majoritatea agricultorilor sunt în câmp, lucrând la însămânțarea culturilor de toamnă, iar protestele vor avea loc dacă nu se vor lua măsuri pentru a respecta promisiunile făcute. Dorim să comunicăm pentru a găsi soluții în sprijinul agriculturii”, a declarat Alexandru Bădărău, directorul Executiv al Asociației Forța Fermierilor, care a protestat cu mai mulți fermieri în fața Parlamentului.

Bădărău a subliniat că noua lege votată de Parlament amână intrarea în faliment doar cu șase luni, adăugând că fermierii solicită o legislație mai eficientă, similară cu cea din Uniunea Europeană.

„Cerem președintelui să-și respecte angajamentele și să inițieze un dialog constant pentru găsirea de soluții viabile în fața dificultăților cu care se confruntă sectorul agricol. Din păcate, acest lucru nu s-a întâmplat până acum”, a afirmat el.

Referindu-se la un raportul cu privire la acordarea subvențiilor care nu a fost publicat, Bădărău a menționat că s-a discutat despre suma de 7 miliarde de lei alocată agricultorilor, însă ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea, a recunoscut că doar 20% dintre fermieri au beneficiat de aceste fonduri. În aceste condiții, fermierii se tem că, fără intervenții urgente din partea autorităților, majoritatea din trei ei vor fi executați de către bănci.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Feb. 2026, 17:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Feb. 2026, 17:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

CFM nu este și nu va fi pasibilă privatizării, chiar și după separarea activităților și crearea noilor companii pentru transportul de pasageri și marfă, a declarat directorul Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari.

Potrivit șefului APP, în urma reorganizării, societățile pe acțiuni nou create vor avea capital de stat în proporție de 100%, iar pentru acest lucru urmează să fie modificată anexa la lege. „CFM rămâne o întreprindere nepasibilă privatizării. La această etapă, societatea pe acțiuni este cu capital integral de stat”, a precizat directorul APP.

În același timp, Roman Cojuhari a subliniat că întreprinderea feroviară a intrat pe o traiectorie de stabilizare financiară, ca urmare a măsurilor de eficientizare aplicate de managementul companiei în anul 2025. Aceste acțiuni au dus la oprirea creșterii anuale a datoriilor și la începerea achitării acestora, după o perioadă îndelungată în care obligațiile financiare se acumulau constant.

„Dacă comparăm sfârșitul anului 2025 cu sfârșitul anului 2024, vedem că datoriile totale ale întreprinderii au început deja să scadă. Este un lucru important, iar explicațiile detaliate țin de conducerea Căii Ferate”, a declarat șeful Agenției Proprietății Publice.

În prezent, datoriile totale ale CFM se ridică la circa 450 de milioane de lei, însă acestea au fost reduse cu peste 15% față de anul 2024. Potrivit lui Cojuhari, această evoluție pozitivă se reflectă și în rezultatul financiar, care este mai bun decât cel înregistrat în anul precedent.

Ultimele date arată că pierderile CFM s-au cifrat la 152,4 milioane de lei în șase luni ale lui 2025, față de 156,1 milioane de lei în semestrul similar al anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!