Festivalul creditelor începe să ia avânt

24 Iul. 2023, 16:53
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
24 Iul. 2023, 16:53 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

După relaxarea continuă a politicii monetare de către Banca Națională a Moldovei, băncile au început să ieftinească împrumuturile. În luna iunie 2023, Republica Moldova a înregistrat o creștere a volumului creditelor noi acordate cu 0,8% față de luna anterioară, conform datelor băncii centrale. Totalul creditelor noi acordate în această perioadă a atins suma de 4 117,2 milioane lei.

Din totalul creditelor noi, cea mai mare parte, adică 67,3%, au fost credite în moneda națională, însumând 2 771,1 milioane lei. Aceasta a reprezentat o creștere de 1,8% comparativ cu luna precedentă. Pe de altă parte, creditele în valută au alcătuit 32,7% din totalul creditelor noi acordate.

În ceea ce privește ratele medii ale creditelor, s-au înregistrat schimbări în funcție de moneda în care au fost contractate. Astfel, rata medie nominală la creditele noi acordate în moneda națională a înregistrat o scădere de 0,75 puncte procentuale, ajungând la 12,61%. În același timp, rata medie la creditele în valută a crescut cu 0,34 puncte procentuale, atingând 6,36%.

În ceea ce privește termenele de acordare, creditele cu o durată între 2 și 5 ani au fost cele mai solicitate, reprezentând 58,7% din totalul creditelor acordate. În cadrul acestui segment, persoanele juridice au contractat 38,2% din totalul creditelor.

Societățile comerciale nefinanciare au înregistrat o creștere semnificativă în obținerea de credite noi, acestea contractând aproximativ 64,7% din totalul creditelor acordate în luna iunie 2023.

Pe de altă parte, persoanele fizice au contractat credite în valoare de 1 159,8 milioane lei, înregistrând o creștere de 1,6% față de luna precedentă. Din aceste credite, 79,8% au fost destinate consumului, iar majoritatea (791,0 milioane lei) au fost acordate în moneda națională pe termene de la 2 până la 5 ani.

Creditele imobiliare au reprezentat 19,3% din totalul creditelor acordate persoanelor fizice, cu 83,2% din acestea fiind contractate în moneda națională.

În ceea ce privește ratele medii, creditele de consum acordate în moneda națională au înregistrat o scădere de 1,18 puncte procentuale, ajungând la 13,67%. În același timp, ratele medii la creditele în moneda națională pentru procurarea de imobile au scăzut cu 0,03 puncte procentuale, atingând 11,55%.

Comparativ cu luna precedentă, persoanele juridice au solicitat mai multe credite în moneda națională (+2,8%), în timp ce volumul creditelor în valută s-a diminuat cu 2,9%. Interesant de menționat este faptul că creditele atașate la cursul valutei au crescut de 3,4 ori.

În final, rata medie la creditele acordate persoanelor juridice în moneda națională s-a micșorat cu 0,62 puncte procentuale, ajungând la nivelul de 12,05%, în timp ce rata medie la creditele în valută s-a majorat cu 0,36 puncte procentuale, ajungând la 6,33%.

Aceste date reflectă evoluția creditelor în Republica Moldova în luna iunie 2023, arătând o creștere semnificativă a volumului de credite acordate, cu o atenție deosebită acordată creditelor în moneda națională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Iun. 2025, 12:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Iun. 2025, 12:26 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat vineri, în cadrul unui miting în Pennsylvania, că intenționează să majoreze taxele vamale la importurile de oțel și aluminiu de la 25% la 50%, scrie Reuters.

„Vom crește taxele cu 25%. Vom duce taxele pe importurile de oțel în Statele Unite de la 25% la 50%, ceea ce va întări și mai mult industria siderurgică americană”, a declarat Trump în fața susținătorilor săi.

Decizia vine în contextul unei intensificări a retoricii comerciale între SUA și Uniunea Europeană. În replică, Comisia Europeană a anunțat sâmbătă că este pregătită să răspundă imediat noii runde de escaladare a războiului comercial cu măsuri de retorsiune.

„Comisia Europeană finalizează în prezent consultările privind măsurile de răspuns extinse. Dacă nu se va ajunge la o soluție reciproc acceptabilă, atunci atât măsurile existente, cât și cele suplimentare ale UE vor intra automat în vigoare la 14 iulie – sau mai devreme, dacă situația o va impune”, a precizat un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO