(FOTO) UE și Polonia au oferit echipament medical pentru Institutul Mamei și Copilului

08 Aug. 2022, 15:21
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
08 Aug. 2022, 15:21 // Actual //  MD Bani

Polonia a oferit un lot de echipament medical Institutului Mamei și Copilului din Chișinău (IMC) în valoare de 420 de mii de euro. Ajutorul a fost livrat prin mecanismul de Protecție Civilă al Uniunii Europene și va ajuta sistemul medical din Republica Moldova să răspundă necesităților oamenilor, inclusiv refugiaților din Ucraina.

Donația, oferită prin intermediul Polish Aid, include următoarele: 30 de pompe de perfuzie, 50 de pompe pentru seringi, doup ecografe, cinci electrocardiografe, două aparate de ventilare pulmonară, zece monitoare de ritm cardiac, cinci paturi medicale, patru mese de operație și cinci defibrilatoare.

La evenimentul de înmânare oficială a echipamentului au participat ambasadorul Poloniei în Republica Moldova, Tomasz Kobzdej, Sergiu Gladun, directorul IMC, deputații Parlamentului Republicii Moldova, precum și personalul medical.

Echipamentul medical, oferit în spiritul Echipa Europa, vine să întărească rezistența țării și să ajute cetățenii Republicii Moldova să se simtă mai în siguranță în țara lor.

Inițiativa Echipa Europa s-a născut din condițiile extraordinare create în 2020 de pandemia COVID-19, ca un răspuns european unit la provocările și nevoile majore apărute în țările partenere. Echipa Europa combină resursele colective de dezvoltare ale UE, ale statelor membre și ale agențiilor de implementare.

Realitatea Live

21 Feb. 2026, 13:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
21 Feb. 2026, 13:28 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Președintele Moldovagaz, Vadim Ceban, afirmă că concernul rus Gazprom a înaintat în 2020 o propunere privind reglementarea datoriilor legate de livrările de gaze, însă Guvernul Republicii Moldova a respins inițiativa. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Realitatea te privește” de la RLive.

Potrivit lui Ceban, adresarea a venit din partea Gazprom, care a văzut o oportunitate de a propune un acord de reglementare a datoriilor. Șeful Moldovagaz a subliniat însă că nu a fost vorba explicit despre cedarea unor active concrete în acel moment, deși astfel de discuții au existat în trecut.

„Da, adresarea a fost din partea Gazprom-ului, dar atunci Guvernul a refuzat”, a declarat Ceban.

El a explicat că, de-a lungul anilor, inclusiv în anii ’90 și la începutul anilor 2000, au existat diferite discuții privind posibile interese ale Gazprom în sectorul termoenergetic și în alte obiective energetice din Republica Moldova. Totuși, potrivit lui, Guvernul nu a acceptat niciodată astfel de propuneri și nu a semnat documente în acest sens.

Ceban a insistat că datoria pentru gaz este una comercială, nu guvernamentală. „Gazprom livrează gaze către MoldovaGaz în baza unui contract comercial. Datoria nu era a Guvernului. Guvernul niciodată nu a asumat nicio datorie”, a spus el.

Șeful Moldovagaz a amintit că singurul moment când s-a operat un schimb de active contra datorii a fost la crearea MoldovaGaz, subliniind că ulterior această abordare nu a mai fost acceptată.

În anul 2023 Chișinăul a făcut un audit al datoriilor către Gazprom. Potrivit rezultatelor auditului, făcute publice în data de 6 septembrie, datoria Moldovagaz față de Gazprom, la sfârșitul lunii martie 2022, constituiau 709 milioane de dolari, însă pentru 276 milioane de dolari nu există documente confirmative, iar 400 de milioane de dolari din datorie nu este executabilă.

Chișinăul din totalul datoriei cerute de 709 milioane de Gazprom, declara că este dispus să achite 8,6 milioane de dolari. Rezultatul auditului nu a fost acceptat de către acționarul majoritar Gazprom.