G7 lasă Kremlinul fără principala armă energetică. Vor fi cu lupa pe oligarhii lui Putin și vor sufoca economic Rusia

08 Mai 2022, 21:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Mai 2022, 21:14 // Actual //  bani.md

G7 va „elimina treptat” dependenţa energetică de Rusia şi va „intensifica” campania împotriva elitelor ruseşti.

Liderii G7 s-au întâlnit duminică online pentru a comemora sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial.

Într-o declaraţie comună, aceştia au declarat: „77 de ani mai târziu, preşedintele Putin… a ales să invadeze Ucraina într-un război de agresiune neprovocat. Acţiunile sale aduc ruşine Rusiei şi sacrificiilor istorice ale poporului său”.

Liderii, cărora li s-a alăturat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, s-au angajat să „elimine treptat” dependenţa de energia rusă, inclusiv importurile de petrol, anunţă Sky News.

Ei s-au angajat să consolideze izolarea economică a Rusiei şi să intensifice campania împotriva elitelor ruseşti care îl susţin pe preşedintele Vladimir Putin.

Realitatea Live

01 Sept. 2025, 16:36
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Sept. 2025, 16:36 // Actual //  Ursu Victor

„Un pas în urma Serafimilor” de Daniel Sandu este filmul din seria „CineMADE în România”, difuzat în exclusivitate de RLIVE TV. Producția va putea fi vizionată în această seară, la ora 22:00.

Protagonistul istoriei este Gabriel, un adolescent care își dorește să devină preot și se înscrie la un seminar teologic ortodox. Inițial, tânărul încearcă să se adapteze mediului, dar își dă seama că sistemul este corupt și abuziv. Nu după multă vreme, el și alți trei colegi sunt etichetați de consiliul școlii drept elevi-problemă.

Prinși în lupta pentru putere între un preot incoruptibil, dar abuziv, și un profesor laic viclean, elevii învață că minciuna, furtul, manipularea și trădarea sunt aptitudini pe care trebuie să și le însușească pentru a rezista în seminar.

Din distribuție fac parte actori precum Vlad Ivanov, Ștefan Iancu, Cristian Bota, Toto Dumitrescu, Lucian Pavel și alții. Pelicula a obținut premiul TIFF și 2024 și a fost nominalizată pentru trofeele Goppo.

Filmul românesc „Un pas în urma Serafimilor” este difuzat în cadrul proiectului „CineMADE în România”. Cu intenția de a reflecta evoluția și diversitatea culturală și socială a României moderne, pe o piață dominată de producții din Rusia și SUA, RLIVE TV aduce duminică de duminică publicului din Republica Moldova filme românești contemporane. Abordarea va asigura prezentarea unui conținut inovator și relevant, diferit de filmele clasice românești, deja cunoscute și difuzate în țara noastră, dar și promovarea identității noastre culturale.

„Cinemade in Romania” își propune să îmbogățească experiența cinematografică ale telespectatorilor, promovând în același timp cultura și arta românească.

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII