Igor Șarov despre acreditarea internațională a USM: Va ajuta la creșterea competitivității studiilor la nivel mondial

01 Aug. 2023, 17:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Aug. 2023, 17:25 // Actual //  bani.md

Universitatea de Stat din Moldova a obținut acreditare internațională ca urmare a procesului de acreditare externă a Comisiei Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Superior (ARACIS), în cadrul proiectului QFORTE, transmite IPN.

Contactat de IPN, rectorul universității, Igor Șarov, a remarcat că acreditarea internațională reprezintă un pas foarte important în recunoașterea excelenței academice a universității și a standardelor înalte de calitate pe care le oferă. Potrivit lui, acreditarea internațională ajută la consolidarea imaginii universității și creșterea competitivității studiilor la nivel mondial. Sporește credibilitatea în fața publicului.

„Suntem onorați prin această acreditare să ne numărăm printre instituțiile de învățământ superioare recunoscute la nivel mondial, ceea ce ne consolidează poziția ca un centru de excelență universitar în educație și în cercetare”, a adăugat rectorul USM. Igor Șarov a apreciat sprijinul și efortul întregii comunități academice, de la studenți până la profesori, personalul USM, și absolvenți care duc faima universității.

Rectorul a spus că universitatea oferă programe de studii universitare și post-universitare de toate nivelurile. Criteriile sunt diferite în cazul acreditării, este vorba și despre mobilitate academică, dar și posibilități oferite pentru studenți în cadrul burselor Erasmus, care sunt enorme. De asemenea, universitatea oferă diplome duble pentru studenții universității la șapte programe de licență, în parteneriat cu Universitatea din București, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, Universitatea din Suceava.

Membrii comisiei ARACIS au inițiat procesul de evaluare externă a Universității de Stat din Moldova în perioada 29-31 mai.

La începutul anului de studii 2022-2023, la USM învățau peste 11 mii de studenți. La admitere în acest de studii s-au înscris peste 4600 de candidați.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!