Important pentru transportatori! Ungaria acordă RM încă 1000 de autorizații de tranzit fără plata taxei rutiere

19 Mai 2022, 11:46
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
19 Mai 2022, 11:46 // Actual //  MD Bani

Ministerul Inovației și Tehnologiilor al Ungariei acordă țării noastre încă 1000 de autorizații de tranzit fără plata taxei rutiere pentru unitățile de transport EURO III. Anunțul a fost făcut de ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale Andrei Spînu pe pagina de Facebook.

Potrivit lui Andrei Spînu, autorizațiile sunt valabile până la 31 ianuarie 2023.

Amintim că, anterior Ungaria a mai acordat o cotă suplimentară de 1.000 de autorizații, pentru efectuarea transportului în tranzit pe teritoriul ungar cu unitățile de transport EURO III.

„Mulțumesc colegilor din Ungaria. Este a doua mărire de contingent pentru transportul de mărfuri, după 24 februarie curent.” a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În anul 2025, Uniunea Europeană a rămas una dintre principalele piețe de desfacere pentru fructele moldovenești, raportat la ponderea în valoarea totală a exporturilor, arată datele prezentate de MoldovaFruct. Livrările către statele UE au însumat aproximativ 126 de mii de tone, ceea ce reprezintă circa 50% din totalul exporturilor de fructe ale Republicii Moldova.

Deși volumul exportat pe piața europeană a fost ușor mai mic față de 2024, valoarea totală a livrărilor a crescut, fapt care confirmă că UE rămâne o piață stabilă și profitabilă pentru producătorii și exportatorii moldoveni.

Potrivit MoldovaFruct, exporturile de prune și struguri au fost cele mai active pe piața UE în 2025, cele două categorii au cumulat peste 75 de mii de tone. Exporturile de mere au continuat să fie semnificative, însă cu un ritm mai moderat comparativ cu alte categorii. În contrast cu piețele din CSI, unde volumele rămân importante, dar volatile, piața europeană a oferit stabilitate, diversificare și o valoare adăugată mai mare.

În ceea ce privește distribuția pe țări, România se detașează clar drept principalul partener strategic al Republicii Moldova. În 2025, România a absorbit aproximativ 77 de mii de tone de fructe moldovenești, în valoare de circa 72 de milioane de dolari, ceea ce reprezintă aproape o treime din exporturile totale de fructe ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!