Lista laboratoarelor din țară care efectuează teste PCR cu 300 de lei

08 Feb. 2022, 14:17
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
08 Feb. 2022, 14:17 // Actual //  MD Bani

În mai multe laboratoare din Chișinău și de pe teritoriul țării pot fi efectuate teste PCR cu tariful de 300 de lei. Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică (ANSP), în total există 8 astfel de laboratoare, dintre care 3 dintre ele sunt la Chișinău. Laboratoarele au program de lucru de luni până vineri, unele sunt deschise și sâmbăta. Pentru a beneficia de teste cu 300 de lei aveți nevoie de un act de identitate.

Laboratoarele din municipiul Chișinău

1. Laboratorul virusologic al Agenției Naționale pentru Sănătate Publică (str. Cosmescu 3) prelevă materialul biologic pentru testul PCR COVID-19, de luni până vineri în intervalul 08:00-11:00, iar sâmbătă – de la ora 08:00 până la 10:00, doar cu programare prealabilă la numărul de telefon 022 729 714.

2. Laboratorul de Diagnostic clinic al Centrului Republican de Diagnosticare Medicală (str. Constantin Vîrnav 13) prelevă materialul biologic pentru testul PCR COVID-19 de luni până vineri, în intervalul 08:00–12:00, doar cu programare prealabilă la nr. de telefon 022 888 363.

3. Laboratorul Spitalului Dermatologie și Maladii Comunicabile (str. Costiujeni 5/1) prelevă materialul biologic pentru testul PCR COVID-19 de luni până vineri în intervalul 08:00-12:00, doar cu programare prealabil la nr. de telefon 078613590.

Laboratoarele din raionul țării

4. Secția de diagnostic de laborator a Centrului de Sănătate Publică (CSP) Comrat (str. Pobeda 26) prelevă materialul biologic pentru testul PCR COVID-19, de luni până vineri, în intervalul 08:00-10:00, dar și sâmbătă, de la ora 08:00 până la 09:00, doar cu programare prealabilă la nr. de telefon 029 825 371.

5. Secția diagnostic de laborator a CSP Edineț (str. Pușkin 16) prelevă materialul biologic pentru testul PCR COVID-19 de luni până sâmbătă, în intervalul 08:00-09:30 doar cu programare prealabilă la nr. de telefon: 024 623 966.

6. Secția de diagnostic de laborator a CSP Soroca (str. Alexandru cel Bun 42) prelevă materialul biologic pentru testul PCR COVID-19 de luni până sâmbătă, în intervalul 08:00–10:00, fără programare prealabilă.

7. Secția de diagnostic de laborator a CSP Cahul (str. Prospectul Republicii 20) prelevă materialul biologic pentru testul PCR COVID-19 de luni până sâmbătă, în intervalul 08:00–10:00, doar cu programare prealabilă la nr. de telefon 029 922 434.

8. Secția diagnostic de laborator a CSP Bălți (str. Ivano Franco 46) prelevă materialul biologic pentru testul PCR COVID-19 de luni până sâmbătă, în intervalul 08:00-10:00, doar cu programare prealabilă la nr. de telefon 023 171 106.

Realitatea Live

03 Oct. 2025, 16:16
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Oct. 2025, 16:16 // Actual //  Ursu Victor

Vineri dimineața, în orașele Dubăsari și Grigoriopol a fost oprită furnizarea apei calde, iar în jurul orei 13:00, aceeași măsură a fost aplicată și în Tiraspol, Bender, Râbnița și Sucleia. Totodată, la stațiile PECO din regiunea transnistreană a fost sistată comercializarea gazului lichefiat, care va fi livrat exclusiv serviciilor de urgență și militare, transmite corespondentul IPN din stânga Nistrului.

Ca măsură de compensare, Centrala hidroelectrică de la Dubăsari a crescut producția de energie de la 24 la 36 de megawați. Acest lucru a fost posibil datorită unei deversări suplimentare de apă de la Centrala hidroelectrică de la Novodnistrovsk. La stație funcționează trei generatoare hidroelectrice, iar în următoarele zile nivelul Nistrului sub baraj va crește cu un metru.

Pe 2 octombrie, Tiraspolul a instituit un regim drastic de economisire a gazului, care va dura aproximativ până pe 12-13 octombrie. Potrivit lui Serghei Obolonik, așa-zisul ministru al economiei din regiune, consumatorii casnici, școlile și spitalele nu vor simți schimbări.

„După încheierea acestei perioade, toți consumatorii din Transnistria și necesitățile regiunii vor fi asigurate cu gaz în regim normal. Mă refer atât la consumatorii industriali, cât și la livrările comerciale, precum și la funcționarea sectorului termoenergetic în condițiile stabilite pentru începerea sezonului de încălzire”, susține Obolonik.

Declarațiile actuale diferă considerabil de retorica sa din mijlocul lunii septembrie. Atunci, Obolonik dădea asigurări că „există un grad ridicat de încredere” în stabilitatea livrărilor de gaze, ceea ce excludea repetarea crizei din ianuarie 2025. Mai mult, el susținea că mecanismul de livrare este „bine pus la punct” și că industria va funcționa în regim normal.

„Privim, cu optimismul caracteristic locuitorilor din Transnistria, faptul că livrările de gaze vor continua în același regim ca și acum. Pentru aceasta, va fi necesar un efort considerabil, inclusiv în cooperare cu Federația Rusă, precum și cu furnizorii de gaze – atât cei ungari, cât și cei moldoveni”, declara Obolonik încă pe 12 septembrie.

Contrastul este evident și în modul de informare a populației. În luna iunie, autoritățile au impus restricțiile fără avertisment: în noaptea de 6 iunie a fost sistată vânzarea de metan, iar ulterior a fost oprită și furnizarea apei calde. Oamenii s-au format în cozi, iar autoritățile nu au oferit explicații oficiale până când panica nu a cuprins întreaga regiune. De această dată, însă, autoritățile au anunțat din timp, pentru a „evita zvonurile și tentativele de a speria populația”, după cum a explicat Obolonik.

Situația este agravată și de condițiile meteo: centrul hidrometeorologic regional a emis o avertizare de furtună, cu rafale de vânt de până la 15 metri pe secundă. În ultima săptămână, în regiunea transnistreană s-a înregistrat o răcire accentuată: dacă la sfârșitul lunii septembrie temperaturile diurne atingeau +19 grade, în zilele de 1-2 octombrie acestea au coborât până la +9..+10 grade. Noaptea, temperaturile se mențin între +5 și +9 grade, iar pe alocuri scad până la +2 grade.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII