Lovitură cruntă pentru Vladimir Putin! Un gigant își suspendă activitatea în Rusia

27 Apr. 2022, 18:17
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Apr. 2022, 18:17 // Actual //  bani.md

Gigantul de drone DJI Technology Co a declarat că va suspenda temporar afacerile în Rusia și Ucraina pentru a se asigura că produsele sale nu sunt folosite în luptă, devenind prima firmă chineză importantă care a invocat conflictul în oprirea vânzărilor în Rusia.

DJI reevaluează intern respectarea cerinţelor în diferite jurisdicţii. În așteptarea revizuirii actuale, DJI va suspenda temporar toate activitățile comerciale din Rusia şi Ucraina, scrie în comunicatul publicat de compania chineză.

Miercuri, un purtător de cuvânt al DJI a declarat că decizia nu are rolul de a face o declaraţie cu privire la vreo ţară, ci de a declara principiile companiei.

DJI detestă orice utilizare a dronelor noastre cu scopul de a provoca vătămări şi suspendăm temporar vânzările în aceste ţări pentru a ne asigura că nimeni nu foloseşte dronele noastre în luptă, a spus purtătorul de cuvânt al DJI.

Oficialii și cetățenii ucraineni au acuzat DJI că a divulgat Rusiei date despre armata ucraineană – acuzații pe care cel mai mare producător mondial de drone de consum și industriale le-a calificat drept „complet false”.

 

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!