Lumea cripto se cutremură din temelii: Cei mai mari şefi ai universului cripto lasă tronurile goale după furtul banilor

23 Oct. 2022, 12:40
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Oct. 2022, 12:40 // Actual //  bani.md

Cutremurul provocat de evaporarea a două trilioane de dolari din piaţa criptomonedelor a provocat o undă de şoc în întregul univers al monedelor digitale. Impactul a ajuns acum şi la cei care conduc cele mai mari companii cripto, producând demisii şi dispariţii în rândul conducătorilor, scrie Bloomberg.

Multe nume importante – de la Alex Mashinsky, carismaticul şi controversatul cofondator al Celsius (companie falimentară în prezent) la Jesse Powell, omul din spatele uneia dintre cele mai mari platforme de exchange din lumea cripto – şi-au părăsit posturile în ultimele două luni.

Motivele din spatele acestor demisii sau concedieri au fost diverse şi controversate, însă ceea ce a provocat cu adevărat acest fenomen a fost dispariţia din piaţă a două trilioane de dolari, ce s-a transformat într-un adevărat seism pentru universul criptomonedelor.

Sentimentul de calm care s-a instalat în prezent în piaţă, ar putea anunţa o tranziţie către o perioadă mult mai dificilă pentru monedele digitale, pe măsură ce finanţele tradiţionale câştigă tot mai mult teren.

Nume importante din industrie, cunoscute pentru disputele lor cu cripto-scepticii şi adepţii finanţelor clasice, au fost înlocuite de un management mult mai sobru din rândul acestora. Când Celsius, unul dintre cei mai mari creditori americani de criptomonede, se afla în plin process de faliment, Alex Mashinsky a fost înlocuit de Chris Ferraro, care a lucrat 18 ani pentru JP Morgan.

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!