Maib lansează campania „Banii aduc alți bani când vin direct pe card”. Primește transferuri internaționale și câștigă

19 Sept. 2022, 15:56
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
19 Sept. 2022, 15:56 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Maib lansează promoția „Banii aduc alți bani când vin direct pe card” dedicată persoanelor care expediază sau primesc bani din străinătate prin sistemele de transferuri rapide – Ria, Western Union, Zolotaya Korona, MoneyGram, Inteliexpress, Unistream sau Smith & Smith.

Vino la maib în perioada 19 septembrie – 30 noiembrie să expediezi sau să primeşti bani din străinătate în sumă de minimum 400 euro/dolari sau 8000 lei și vei obține pe loc cardul Mastercard Instant gratuit cu 50 de lei bonus în cont.

La următorul transfer din străinătate stai acasă și primește banii transmiși de cei dragi direct pe cardul tău maib, accesând site-ul t2c.maib.md sau aplicația maibank. Pentru fiecare transfer vei avea bonus 50 de lei, transferați direct pe card, pe durata promoției.

La sfârșitul promoției va fi organizată o tombolă, iar 10 clienți norocoși vor câștiga fiecare câte 3000 lei.

Pentru detalii accesează regulamentul promoției sau sună la numărul scurt 1313.

Maib – simplu și ușor!

P.

Realitatea Live

19 Ian. 2026, 12:11
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Ian. 2026, 12:11 // Actual //  Ursu Victor

Șeful Serviciul Vamal, Radu Vrabie, a declarat că nicio persoană din cadrul Serviciului Vamal nu a fost suspendată din funcție în legătură cu dosarul de contrabandă de armament descoperit la Vama Leușeni. Precizarea a fost făcută în cadrul emisiunii Cutia Neagră de la TV8.

Întrebat direct dacă există angajați ai Serviciului Vamal suspendați în urma acestui caz, Radu Vrabie a răspuns: „În moment, nu. Nu este suspendat nimeni”. Referindu-se la eventuale anchete interne, șeful Serviciului Vamal a precizat că nu poate oferi mai multe detalii, dincolo de informațiile deja comunicate public.

Potrivit lui Radu Vrabie, investigațiile arată că activitatea de contrabandă cu armament ar fi început încă din anul 2023, primul caz fiind înregistrat atunci, iar majoritatea tentativelor ar fi avut loc în perioada 2024–2025. În prezent, autoritățile nu pot confirma dacă au fost identificați și alți actori implicați în afara celor deja reținuți.

Șeful Serviciului Vamal a mai declarat că, deși transporturile ilegale nu au avut loc în aceeași tură de control, există indicii că acestea s-ar fi produs, cel mai probabil, la același punct de trecere a frontierei.

Cazul a ieșit la iveală la 20 noiembrie 2025, când un cetățean moldovean a încercat să treacă frontiera cu România, la volanul unui camion încărcat cu arme și muniții. Autovehiculul a trecut de controlul autorităților moldovenești, însă a fost oprit ulterior de autoritățile române. Conform informațiilor prezentate, muniția ar fi fost introdusă anterior în Republica Moldova prin contrabandă, cu ajutorul unui cărăuș care efectua periodic curse cu un camion marfar din Ucraina.

În dosar au fost reținute cinci persoane: exportatorul, brokerul vamal și transportatorul – arestați în Republica Moldova – precum și șoferul camionului, aflat în detenție în România. Ancheta penală este în desfășurare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!