Marina columbiană a capturat un submarin cu două tone de cocaină în valoare de 68 de milioane de dolari americani

09 Aug. 2021, 14:50
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
09 Aug. 2021, 14:50 // Actual //  MD Bani

Trupele marine din Columbia au confiscat peste două tone de cocaină, în valoare de 68 de milioane de dolari americani, de pe un submarin interceptat pe coasta Pacificului, relatează ABC.net.au.

În submarinul care transporta cocaină au fost găsiți doi columbieni și o persoană de altă naționalitate, a declarat un oficial care coordona operațiunea de interceptare.

„În urma inspecției motorului vasului am găsit 102 pungi cu cocaină, adică un total de peste două tone”, a explicat oficialul.

Președintele Columbiei, Ivan Duque, a declarat în cursul săptămânii trecute că trupele militare și de poliție au capturat 116 tone de cocaină în a șaptea etapă a operațiunii Orion, o misiune navală care a implicat 38 de țări.

Din 15 mai 2021 până pe 30 iunie 2021, 539 de persoane de diferite naționalități au fost prinse, în timp ce 69 de bărci, trei submarine și cinci aeronave au fost scoate din funcțiune, conform cifrelor prezentate de Guvernul columbian.

De la lansarea operațiunii Orion, în 2018, până în prezent, peste 400 de tone de cocaină și 158 de tone de marijuana au fost confiscate, relatează marina columbiană.

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 17:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Azerbaidjanului, SOCAR, a anunțat lansarea unei noi etape în exporturile de gaze azere către Europa, odată cu începerea livrărilor către Austria și Germania, în luna ianuarie 2026. Gazele sunt transportate prin intermediul gazoductului Trans Adriatic Pipeline (TAP), care traversează sudul Europei.

Într-o declarație pentru agenția EFE, SOCAR a precizat că livrările către cele două state se realizează prin Italia, extinzând astfel aria de distribuție a gazelor din Azerbaidjan pe continent. Compania nu a comunicat volumele exacte exportate, însă anterior în mass-media au apărut informații potrivit cărora Germania ar putea primi aproximativ 1,2 miliarde de metri cubi de gaze.

„Livrările efectuate către aceste țări prin intermediul Italiei extind și mai mult raza de acțiune a gazelor din Azerbaidjan în Europa. Numărul țărilor care importă gaze din Azerbaidjan a crescut astfel la 16”, a informat SOCAR.

Compania subliniază că această evoluție face parte din strategia energetică promovată de președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, care vizează extinderea prezenței SOCAR pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, diversificarea cooperării cu parteneri internaționali și consolidarea poziției Azerbaidjanului ca furnizor fiabil de hidrocarburi.

Azerbaidjanul a început livrările de gaze către Europa în decembrie 2020, iar în prezent printre cumpărătorii săi se numără state precum Italia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, România și Serbia. În anul 2025, Azerbaidjanul a exportat 25 de miliarde de metri cubi de gaze, dintre care 13 miliarde de metri cubi au fost livrați Europei.

Anterior, ambasadorul Republicii Moldova la Baku, Alexandr Esaulenco, a declarat că și Chișinăul examinează posibilitățile de aprofundare a cooperării energetice cu compania petrolieră azeră SOCAR, inclusiv în ceea ce privește achiziția de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!