Mihail Amerberg, membru al „grupului Petrenco”, reținut pentru 72 de ore. „Magistratei nu i-a plăcut cum reacționează”

22 Feb. 2021, 17:42
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Realitatea.md
22 Feb. 2021, 17:42 // Bani și Afaceri //  Realitatea.md

Activistul Mihail Amerberg ar fi fost reținut pentru 72 de ore în dosarul așa-zisului „Grup Petrenco” după ce magistratei Aurelia Cazacliu nu i-ar fi plăcut cum acesta reacționează la „minciuna martorilor și așa-numitelor victime”. Cel puțin asta scrie pe pagina sa de Facebook fostul deputat Grigore Petrenco, cercetat și el și anunțat în căutare în acest dosar.

„Deja al șaselea an durează acest proces rușinos! Dosarul a fost recunoscut drept unul politic de numeroase structuri internaționale și țări. În pofida acestui fapt, procuratura refuză să-și retragă învinuirile! Învinuiții pe caz continuă să fie alungați din sală la fiecare ședință. Eu încă sunt în căutare! Azi însă a avut loc un caz fără precedent: judecătorul Aurelia Cazacliu a dispus reținerea pentru 72 de ore a lui Mihail Amerberg, din cauza că nu i-a plăcut cum el reacționează la minciuna martorilor și așa-numitelor victime”, a scris Petrenco pe pagina sa de Facebook.

Într-un final acesta s-a adresat cu o întrebare către procurorul general Alexandr Stoianoglo: „Câți ani trebuie să mai treacă astfel ca Dvs. să auziți opinia partenerilor internaționali ai Moldovei și structurilor de drept internaționale? Câți ani va mai dura acest proces politic?”.

Amintim că învinuiții în așa-numitul grup Petrenco, mai mulți activiști anterior apropiați Partidului Comuniștilor din partea căruia Grigore Petrenco a fost deputat, sunt acuzați de destabilizări, după ce pe 6 septembrie 2015 au organizat un protest în fața Procuraturii Generale. Atunci mai mulți dintre ei s-au prins cu cătușele de ușa fostului sediu al Procuraturii Generale.

Realitatea Live

28 Dec. 2025, 11:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
28 Dec. 2025, 11:03 // Actual //  Ursu Victor

Unul dintre cele mai controversate puncte ale planului de pace vizează Centrala Nucleară Zaporojie, relatează Reuters. Potrivit experților citați de agenție, chiar și în cazul în care Kievul va recăpăta controlul asupra celei mai mari centrale nucleare din Europa, procesul de evaluare și repunere în funcțiune ar putea dura mai mulți ani.

Conform estimărilor, ar fi necesari cel puțin doi-trei ani doar pentru a determina starea reală a centralei după perioada de ocupație și exploatare în condiții de risc. Ulterior, ar fi nevoie de încă aproximativ trei ani pentru restaurarea echipamentelor și readucerea centralei la o funcționare deplină.

Situația este complicată de faptul că autoritățile ucrainene nu dețin în prezent informații exacte despre starea tehnică a centralei. Compania de stat Energoatom a declarat că Kievul nu cunoaște situația reală a instalațiilor nucleare de la Zaporojie în acest moment.

Între timp, impactul asupra sistemului energetic al Ucrainei este major. Potrivit analiștilor, deficitul actual de capacități de producere a energiei electrice se ridică la aproximativ 4 gigawați, echivalentul puterii a patru reactoare ale centralei nucleare de la Zaporojie.

Experții avertizează că, fără revenirea acestei capacități în sistem, securitatea energetică a Ucrainei va rămâne vulnerabilă pe termen mediu și lung, chiar și în eventualitatea unui acord de pace.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII