Ministerul Economiei, prognoze mai optimiste pentru Moldova. Vom trăi mai bine?

09 Oct. 2021, 08:54
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
09 Oct. 2021, 08:54 // Actual //  bani.md

Creșterea economică a Republicii Moldova în anul 2021 va depăși 7%, a declarat într-un interviu pentru Europaliberă, Sergiu Gaibu, ministrul Economiei, care a precizat că recent Banca Mondială a modificat prognoza pentru creșterea PIB-ului Moldovei pentru acest an, majorând-o de la 3,8% la 6,8%.

„Ne așteptăm ca PIB-ului să depășească 7%. Dar nu vreau să fac știri senzaționale din acest lucru, deoarece este clar că această creștere se datorează bazei scăzute din 2020 (scăderea PIB a fost de 7%) și, evident, în acest context, este firesc să fie o creștere bună. Dar este deja bine că, cel puțin, începem să ne recuperăm”, a menționat Gaibu.

Potrivit lui, Republica Moldova nu va ajunge încă la nivelul anterior, dar cel puțin ”vom fi la situația de dinainte de COVID, iar anul viitor ne vom recupera pe deplin”,

Anterior, a fost anunțat că bugetul Moldovei pentru 2021 a fost întocmit ținând cont de creșterea economică proiectată pentru acest an cu 4,7%. Ulterior, prognozele macroeconomice au fost revizuite, iar Ministerul Economiei și Infrastructurii a anunțat că creșterea reală a PIB-ului Moldovei în 2021 va fi de 6%.

În estimările sale, Banca Mondială susținea că economia Republicii Moldova a fost grav afectată de pandemie și sărăcit populația. Recesiunea din 2020 a dus la o creștere a sărăciei de la 25,2% în 2019 la 26,8% în 2020. Deși rata sărăciei a crescut mai mult în zonele urbane decât în zonele rurale, zonele rurale rămân mult mai slabe: rata sărăciei acolo în 2020 a fost de 35,3%, comparativ cu 14% în orașe.

Realitatea Live

04 Iul. 2025, 10:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Iul. 2025, 10:39 // Actual //  Ursu Victor

Vicepreședintele companiei ruse „Transneft”, Andrei Badalov, a fost găsit mort în urma unei căderi de la etajul apartamentului său de pe șoseaua Rubliovka din Moscova. Potrivit canalului Telegram Baza, apropiat de structurile de forță, tragedia s-a produs vineri dimineață, iar Badalov, în vârstă de 62 de ani, a decedat pe loc. Informația a fost confirmată și de alte surse media, precum Mash și Shot.

Autoritățile au deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte ale incidentului.

Andrei Badalov deținea funcția de vicepreședinte al „Transneft” din 2021 și era responsabil de transformarea digitală, tehnologiile informaționale și automatizarea proceselor din cadrul companiei. Anterior, activase în cadrul institutului de cercetare „Voshod”.

Moartea sa se înscrie într-un șir de decese suspecte în rândul top-managerilor din sectorul petrolier și gazier rus, fiind cel puțin al zecelea astfel de caz de la începutul invaziei ruse în Ucraina.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO